Almanya’dan sonra Hollanda’dan da karantina kararı iddiası: 19 Ocak’a kadar kapatılacak

Geçtiğimiz gün bir dizi karantina kararı alarak corona virüs önlemleri alan Almanya’dan sonra Hollanda’nın da karantina kararı alacağı iddia edildi. Hollanda kamu yayıncısı NOS’un haberine göre, bu akşam ulusa sesleniş konuşması yapması beklenen Başbakan Mark Rutte’nin 19 Ocak 2021’e kadar  okullar, kreşler, hayvanat bahçeleri, sinemalar, müzeler, spor salonları ve kuaförlerin yanı sıra alışveriş dükkanlarının da kapatılmasını öngören bir dizi karantina kararını açıklaması bekleniyor.

Haberler - ntv.com.tr 14.12.2020 - 16:31 | Son Güncelleme : 14.12.2020 - 17:54

Almanya’dan sonra Hollanda’dan da karantina kararı iddiası: 19 Ocak’a kadar kapatılacak

Hollanda’da Kamu haber ajansı NOS yetkililerinin açıklamasına göre, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, saat 19.00’da yapacağı ulusa sesleniş konuşmasında bir dizi yeni karantina kararı alacak.

NOS yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Başbakan Rutte’nin, bu geceden itibaren okullar, kreşler, hayvanat bahçeleri, sinemalar, müzeler, spor salonları ve kuaförlerin yanı sıra alışveriş dükkanlarının da kapatılmasını öngören bir dizi karantina kararını açıklaması bekleniyor.

Rutte’nin yılbaşı kutlamalarını da engelleyecek kararlar açıklaması da öngörülüyor.

NOS’a göre, Hollanda’da Çarşamba gününden itibaren ilkokul ve ortaokulların kapatılması ve evden eğitime dönmesi beklenirken, süpermarketler, bankalar ve eczanelerin açık kalmasına izin verileceği belirtildi.

Hollanda’da geçtiğimiz gün itibarıyla yaklaşık 615 bin corona virüs vakası kaydedilirken virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bini aştı. Hollanda’da son iki haftada yaklaşık 100 bin vaka kaydedildi.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta Hollanda Devlet Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü’nün (RIVM) son dönemdeki corona virüs vakalarındaki artışı endişe verici olarak değerlendirirken Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Sağlık Bakanı Hugo de Jonge ile düzenlediği basın toplantısında, vaka sayılarındaki artışın devam etmesi halinde önlemlerin gelecek hafta sıkılaşabileceğini belirtmişti.

Rutte, Noel tatili öncesinde alınacak muhtemel önlemlerin salgında üçüncü dalga yaşanmaması için gerekli olabileceğini söylemişti.

HOLLANDA SAĞLIK BAKANI CORONA VİRÜS OTURUMUNDA BAYILDI

Sayfa Yükleniyor...