Almanya'nın Bremen kentinde öğretmenler başörtüsü takabilecek

Almanya Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü ile ilgili kararının ardından Bremen eyaletinde kadın öğretmenlerin derslere başörtüsü ile girmelerine izin verildi.

almanya-başörtü-15-03-25

Bremen Eyaleti Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bremen Eyaleti Eğitim ve Bilim Bakanı Eva Quante-Brandt, Anayasa Mahkemesi'nin kararının eyaletteki okullarda nasıl uygulanacağına ilişkin bilgi verdi.

Açıklamada, Quante-Brandt'ın okullara gönderdiği mektupta, yüksek mahkemenin kararının uygulanması için Bremen Okul Yasası'nın değiştirilmesinin gerekmediğine işaret edildi. Mektupta, öğretmenlerin dini inançlarını dış görünümüyle göstermelerinin "soyut tehlike olarak" değerlendirilerek yasaklanmayacağı belirtildi.

Bremen Okul Yasası'nda öğretmenlerin dış görünüşüyle öğrencilerin ve velilerin duygularının rencide edilmemesi ve okul huzurunun bozulmaması gerektiğinin yer aldığına dikkat çekilen açıklamada, okul huzurunun ne zaman bozulduğunun ise münferit olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin öğretmenlerin başörtüsü takmasının genel olarak okul huzuru için tehdit oluşturmadığına karar verdiği hatırlatılan açıklamada, bazı öğretmenlerin derste başörtüsü takmalarının devletin tarafsızlığına da zarar vermediğine işaret edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bremen Eğitim ve Bilim Bakanı Quante-Brandt, öğretmenlerin başörtüsü takmasıyla somut bir şekilde okul huzurunun bozulmaması gerektiğini belirtti. Quante-Brandt, "Prensip olarak her kadın öğretmen derste başörtüsü takabilir" ifadesini kullandı.

Okullarda çeşitliliğin hakim olduğunu belirten Quante-Brandt, "Anayasa
Mahkemesi'nin kararı gerçekleri dikkate alıyor. Çoğulcu toplum böylelikle daha
güçlü bir şekilde okullarımıza da yansıyacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Anayasa Mahkemesi, iki hafta önce kadın öğretmenlerin derste başörtüsü
takmasına ilişkin verdiği kararda, "soyut bir tehlikeden" dolayı din özgürlüğünün
kısıtlanamayacağına, ancak okul huzurunun bozulmasında "yeterli somut tehlike"
görülmesi durumunda başörtüsü yasağının getirilebileceğine hükmetmişti.

Sayfa Yükleniyor...