Amerika'da siyahi futbolcu saygı duruşunu reddetti

ABD'de bir siyahi Amerikan futbolcu oyuncusu, siyahlar ve beyazlar arasındaki eşitsizliğin simgesi olduğu gerekçesiyle milli marş çalarken saygı duruşunu reddetti.

ntv.com.tr 28.08.2016 - 06:55

Amerika'da siyahi futbolcu saygı duruşunu reddetti

Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick ülkenin milli marşı çalarken yerinde oturarak, marşı protesto etti. Çalınan marş sonrası bazı taraftarların protestosuna ve ırkçı yorumlarına maruz kalan 28 yaşındaki oyun kurucu, "Siyahlara ve renkli insanlara baskı kuran bir ülkenin bayrağı altında saygı duruşuna durmayacağım" açıklamasını yaptı.

Kaepernick'in bu davranışı sosyal medyada aralarında Amerikan futbolu oyuncularının da olduğu birçok kişinin tartışmasına neden oldu. Bazı kullanılar bu davranışın ülkeye ve bayrağa saygısızlık olduğunu, eğer Amerika'nın kendisine tanıdığı fırsatları beğenmiyorsa, başka yere gitmesi gerektiği yönünde yorumlar yaptı. Colin Kaepernick'e destek paylaşımında bulunan hayranları ise hayatını kaybeden dünyaca ünlü Müslüman boksör Muhammed Ali'ye atıfta bulunarak, oyuncunun "nankör" olarak nitelendirilmesine karşı çıktı.

KULUBÜNDEN DESTEK

Colin Kaepernick'in kulübü San Fransisco 49ers maçın ardından yaptığı açıklamada oyuncularına destek verdiklerini belirterek, "Oyuncularımızın saygı duruşuna katılıp katılmamaları kendi kişisel tercihleridir" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...