Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, anayasa değişikliğinin halk oylamasında net bir sonuçla kabul edilmesini memnuniyetle karşılayarak, Türk vatandaşlarını tebrik etti.

Hollandalı Hristiyan Demokrat Oomen-Ruijten, yaptığı açıklamada, ''Halk oylamasındaki net sonuç, Türk vatandaşlarının kendilerine yeni haklar getiren daha demokratik bir Türkiye'ye desteğini güçlü şekilde gösterdi. Anayasa paketiyle getirilen ombudsmanlık, askeri yargının görev alanının kısıtlanması ve memurlara grev ve toplu sözleşme hakkı önemli ileri adımlar. Bu nedenle Türk vatandaşlarını tebrik ediyorum'' diye konuştu.

Halk oylamasında yüksek katılım oranının, Türk halkının reformlara bağlılığını gösterdiğini ifade eden Oomen-Ruijten, Türkiye'nin reform çabalarını sürdürmesini, özellikle Kürt ve Alevi vatandaşlarla ilgili başlatılan inisiyatiflerin somut adımlara dönüşmesini talep etti.

Raportör Oomen-Ruijten, ''Yeni reformlarda hükümet ve muhalefetin yapıcı bir şekilde birlikte çalışmasını gerçekten umuyorum'' dedi.

Referandum 2010