Aşırı sağa göz mü yumuluyor?

Hollanda’da kurulacak koalisyona destek veren aşırı sağcı Geert Wilders Berlin’de geniş güvenlik önlemleri altında konuşma yapacak. Wilders İslam karşıtı birliğin ruhani lideri olmaya soyunuyor.

Haberler 02.10.2010 - 17:51

Aşırı sağa göz mü yumuluyor?

Hollanda'da sağ liberallerle Hıristiyan demokratların azınlık hükümeti kurmasına destek veren aşırı sağcı Geert Wilders’i hareketli günler bekliyor. Wilders haftasonu Berlin’de Almanya’nın birleşmesi çerçevesinde İslam karşıtı bir konuşma yapacak. Pazartesi günü de, bugüne kadar yaptığı benzer konuşmalarını Lahey’de mahkeme önünde savunacak.

Medya ile arası pek hoş olmayan Geert Wilders, röportaj yapma onurunu geçtiğimiz aylarda Hollanda gazetesi De Telegraaf’a vermişti. Bu röportajdan anlaşılıyor ki, Wilders kendisini İslam karşıtı bir birliğin ruhani lideri olarak görüyor. Wilders’in Lahey’deki mahkeme sonuçlanır sonuçlanmaz kuracağı örgütün adı da belli; Uluslararası Özgürlük Birliği.

11 Eylül’de New York’taki saldırıların yapıldığı Ground Zero‘yu tavaf eden Wilders, önümüzdeki aylarda yine Amerika ve Almanya, Kanada, İngiltere ve Fransa’yı ziyaret ederek görüşlerini yaymaya çalışacak.

46 yaşındaki aşırı sağcı Wilders tam bir İslam karşıtı. İslamın bir din deüil ideoloji olduğunu iddia eden politikacı, Kur’anı da Hitler’in ‘Kavgam’ kitabıyla eşdeğer görüp yasaklanmasını talep ediyor. Fitne adlı islam karşıtı filminden hatırladığımız Wilders’e göre İslam, batı dünyasının değerlerini hiçe sayıyor. Konuşmalarında 11 Eylül saldırılarını ve Muhammet Karikatürleriyle meydana gelen protestoları örnek gösteren Wilders, Avrupa’nın büyük şehirlerindeki göçmenlerle olan korkunç problemlerin temelinde de İslamın yattığını savunuyor.

Bu ve benzeri tezlere Alman toplumu, müstafi Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin’in sözlerinden alışık. Zaten Wilders’in konuşma yapacağı etkinlik çerçevesinde Sarrazin ile dayanışma gösterisi var. Bu demek oluyor ki, Berlin sıcak bir haftasonu geçirecek. Çünkü bazı sivil toplum örgütleri, partiler ve sendikaların kurduğu Sağ Popülizmi Durduralım Platformu, protestolarla etkinlikleri engellemeye hazırlanıyor. Wilders’in konuşma yapacağı yeri gizli tutan Berlin polisi ise geniş güvenlik önlemleri aldı.

Sadece ‘Amerika’nın ve Avrupa’nın İslamlaşmasına Dur’ diyen örgütler değil bazı Alman muhafazakarlar da Geert Wilders’i destekliyor. Wilders’i Berlin’e Berlin Eyalet Meclisi Hrıstiyan Demokrat Birlik partisi grubu eski üyesi Rene Stadtkewitz davet etti.

MERKEL POPÜLİST SAĞA KARŞI!
Hıristiyan Demokrat Başbakan Angela Merkel ise, Almanya’yı popülist sağdan koruma konusunda ciddi. Partisinden merkezin sağındaki seçmeni çekmek için gelen çizgi değişikliği talebini sert bir dille susturan Merkel, Stadtkewity’in partiden ihraç edilmesini destekledi. Merkel, komşu ülke Hollanda’daki koalisyon uzlaşmasını da ''Hollanda’da azınlık hükümeti populist sağcı bir partinin desteği ile kurulacağı için üzgünüm'' sözleriyle eleştirdi.

İşin ilginç tarafı Hollanda kamuoyunun Merkel’a verdiği aşırı tepki. De Telegraaf, ''Bizim nasıl hükümet kurduğumuz Alman Başbakanını ilgilendirmez. Önce üzülmekten neyi kastettiğini söylesin'' diye yazdı. Radio 1 Journal, Merkel’in bu sözlerini Hollanda’nın içişlerine karışmak şeklinde yorumladı.

Hollanda kamuoyu Merkel’in popülist sağcıların desteği ile hükümet kurulup kurulmayacağını oylamaya sunacak Hollanda Hristiyan Demokrat Partisi CDA’ya baskı yaptığını düşünüyor. Ve herkes 2000 yılında, AB’nin aşırı sağcı Jörg Haider ile hükümet kuran Avusturya’yı boykot etmesini hatırlıyor. Ne yazık ki, bugün ne Almanya eski Almanya ne de AB eski AB.

Sayfa Yükleniyor...