Aşırı sağcı hahama saldırı

Batı Kudüs'te 50 yaşlarındaki bir kişi uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandı. İsrail basını, yaralanan kişinin aşırı sağcı bir haham olduğunu yazdı.KUDÜS

30.10.2014 - 08:54

Aşırı sağcı hahama saldırı

Batı Kudüs'te 50 yaşlarındaki bir kişi uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandı. İsrail basını, yaralanan kişinin aşırı sağcı bir haham olduğunu yazdı.

Batı Kudüs’te dün akşam saatlerinde meydana gelen silahlı saldırıda, bir kişi ağır yaralandı.

İsrail Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfeld, "Motosikletli bir kişi, 50 yaşlarındaki kişiye silahlı saldırıda bulunduktan sonra kaçtı. Polis şüphelinin yakalanması için çevredeki mahallelerde arama başlattı ve şehirdeki bazı yolları kapattı" açıklaması yaptı.

İsrail basınında çıkan haberlerde, yaralanan kişinin Yehuda Glick olduğu öne sürüldü.

Yeridot Ahranot gazetesinde yer alan haberde, Glick'in, "aşırı sağcı bir Yahudi örgütünün başkanlığını yapan bir haham" olduğu ifade edildi.


Haberde ayrıca Glick'in, konuşmacı olarak katıldığı "İsrail'in Süleyman Mabedi'ne Dönüşü" adlı konferanstan döndüğü sırada saldırıya uğradığı kaydedildi.

"Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna" inanan Yahudi yerleşimciler, burada kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi'ne girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

MESCİD-İ AKSA’YA GİRİŞ YOK
Bu arada İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya girişlerin kapatıldığını duyurdu.


Mescidi Aksa'nın kapatılma kararı, aşırı sağcı hahama yönelik silahlı saldırının ardından geldi. buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa’ya girişine izin verilmeyecek. Bazı aşırı sağcı Yahudi gruplar ise saldırıya misilleme olarak bu sabah topluca Mescid-İ Aksa’ya yürüme çağrısı yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...