Rusya ile ABD arasında varılan anlaşma bu geceyarısından sonra uygulamaya girecek. Ancak ateşkesin yürürlüğe girmesine saatler kala Rusya, Suriye'deki hava operasyonlarını arttırdı.

Ateşkes sonrası Rusya, Suriye'de uluslararası toplum tarafından "terörist örgüt" olarak nitelendirilen gruplara hava operasyonlarını devam ettireceğini duyurdu.

"IŞİD'İ VURMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Ateşkes devreye girdikten sonra da Suriye’de IŞİD ve diğer terörist gruplara karşı askeri operasyonlarımızı sürdüreceğiz" dedi.

ABD’nin Suriye’de IŞİD gibi terörist gruplara karşı operasyonların devam etmesi gerektiğini anlayacağını umduğunu belirten Putin, "Şimdi Rusya topraklarını, Ortadoğu ve diğer bölgelerden gelebilecek militanlara karşı güvenli bir şekilde kapatmamız gerekiyor. Terörist eylemlerde bulunmuş şahısları hemen tespit edip etkisiz hale getirebilmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Suriye'de iki hafta sürecek ateşkes öncesi bu harita ülkedeki son durumu gösteriyor. 
Suriye'de iki hafta sürecek ateşkes öncesi bu harita ülkedeki son durumu gösteriyor. 

"KİMSE YÜZDE 100 GARANTİ VEREMEZ"

Suriye'de çatışmasızlık anlaşmasına ilişkin bir açıklama da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan geldi. Lavrov, "Tabii ki hiç kimse Suriye'de varılan anlaşmanın uygulanacağına dair yüzde 100'lük bir garanti veremez" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov başkenti Moskova'da düzenlenen Rus-Arap İşbirliği Forumu'nun ardından Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil El Arabi ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan'la ortak basın toplantısı düzenledi.

Lavrov, "Tabii ki hiç kimse Suriye'de varılan anlaşmanın uygulanacağına dair yüzde 100'lük bir garanti veremez. Ancak bu olumlu ilerlemenin kalıcı olacağına inanmak için ciddi sebepler mevcut" şeklinde konuştu.

Hava operasyonlarıyla Esad rejimine destek veren Rusya Devlet Başkanı Putin bu ülkede rejim taraftarlarınca çok seviliyor. 
Hava operasyonlarıyla Esad rejimine destek veren Rusya Devlet Başkanı Putin bu ülkede rejim taraftarlarınca çok seviliyor. 

MUHALEFET İKİ HAFTALIK ATEŞKESİ KABUL ETTİ

Suriye'deki muhalif grupların çoğunu temsil eden Suudi Arabistan ile Yüksek Müzakere Komitesi de iki haftalık ateşkese uyacaklarını duyurmuştu.

Komitede yer alan Suriye eski başbakanlarından Riyad Hicab kuşatmaların kaldırılması, sivil yerleşimlere yönelik saldırıların durdurulması ve insani yardım dağıtımı şartıyla ateşkesi kabul ettiklerini söylemişti.

SURİYELİ KÜRTLERDEN "ATEŞKES" ŞARTI

Suriyeli Kürtler ise meşru müdafaa haklarını saklı tutarak ateşkes anlaşmasına uyacaklarını duyurdu.

ABD Başkanı Barack Obama da yaptığı açıklamada çatışmaların durdurulması anlaşmasının öncelikle Esad rejimi ile Rusya'nın tavrına bağlı olduğunu belirtti.

IŞİD, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ve BM'nin "terörist örgütler" listesindeki diğer gruplar ise ateşkes kapsamı dışında tutuldu.