Avrupa genelinde yaklaşık 15 bin uçuş ertelenebilir

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı tarafından, teknik bir sorun nedeniyle Avrupa genelinde bugün yaklaşık 15 bin uçuşun ertelenebileceği uyarısında bulunuldu. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Avrupa hava sahası trafiğini kontrol eden Eurocontrol sistemlerindeki arızanın kısmen giderildiğini bildirdi.

Anadolu Ajansı 03.04.2018 - 19:56

almanya.jpg

Brüksel merkezli Teşkilattan yapılan yazılı açıklamada, teknik bir arıza nedeniyle sabah yerel saatle 10.26 (TSİ 11.26) sonrasında işlenen uçuş bilgilerinin kaybolduğu, bu nedenle hava aracı işleticilerinin bu bilgileri tekrar sağlamaları için talepte bulunulduğu ifade edildi.

Teknik sorunun bugün akşam saatlerine kadar çözülmesi için yoğun çalışmalar yürütüldüğü belirtilerek, "Bugün Avrupa genelinde 29 bin 500 uçuşun gerçekleşmesi planlanıyordu ancak sistemdeki sorun nedeniyle bu uçuşların yarısının ertelenebileceğini öngörüyoruz." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, teknik sorunun herhangi bir güvenlik zaafiyeti oluşturmadığı kaydedildi.

THY GENEL MÜDÜRÜ EKŞİ: ARIZA KISMEN GİDERİLDİ

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Avrupa hava sahası trafiğini kontrol eden Eurocontrol sistemlerindeki arızanın kısmen giderildiğini bildirdi.

Ekşi, Twitter'daki hesabından, yaşanan arızanın giderilme süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bilal Ekşi, yaşanan arızaya ilişkin, "Eurocontrol sistemlerindeki arızanın kısmen giderildiği görülmektedir. Fakat uçuşların normale geçmesinin zaman alacağı Eurocontrol tarafından ifade edildi. Yolcularımızın en az etkilenmesi için ekiplerimiz yoğun bir şekilde Eurocontrol, SHGM ve DHMİ ile çalışmaktadır." ifadelerini kullandı.

THY'den yapılan açıklamada da teknik arıza nedeniyle Avrupa seferlerinde gecikme ve iptaller yaşanabileceği, yolcuların uçuşlarıyla ilgili güncel detaylara "www.turkishairlines.com" üzerinden ya da "444 0 849" numaralı çağrı merkezinden ulaşabileceği belirtilmişti.

Sayfa Yükleniyor...