İstanbul başta olmak üzere birçok kentte 22’inci gününe giren Gezi Parkı protestoları hakkında Başbakan Erdoğan’la restleşen Avrupa Parlamentosu, Dışişleri Komisyonu’nun (AFET) Türkiye ziyaretini erteledi.

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok (Avrupa Halk Partisi, DE), komisyon heyetinin 19-20 Haziran tarihlerinde Türkiye’ye yapılması planlanan ziyaretin ertelenmesine ilişkin şu açıklamayı yaptı.

"Türkiye hükümetinin temsilcileri tarafından yapılan açıklamalar karşısında komisyon ziyaretini erteleme kararı almıştır. Bundan üzüntü duyuyorum. Türkiye AB’nin önemli bir ortağıdır ve öyle olmaya devam etmektedir ancak eleştirileri nasıl karşılaması gerektiğini anlamalıdır. Türkiye’deki muhataplarımızla yapıcı bir diyaloğu yeniden tesis etmek üzere kendileriyle temaslarımızı sürdüreceğiz.” 

BAKAN ERGİN ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ
Avrupa Parlamentosu, Gezi Parkı protestoları hakkında birkaç gün önce yaptığı açıklamada, “"Başbakan Erdoğan ve hükümetin uzlaşı için inisyatif almayı, özür dilemeyi veya Türk halkının bir kesiminin tepkilerini anlamayı reddetmesi Türk toplumunun daha da kutuplaşmasına neden olmuştur" ifadeleri kullanmıştı.

Erdoğan, bu açıklamara tepki göstermiş ve “Bunlar şaşırmış. Benim özgürlük alanıma saldırana sahip çıkana ben karşıyım. Böyle bir Avrupa Birliği Parlamentosu'nu ben tanımıyorum'' demişti.

Öte yandan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in planlanan Brüksel ziyaretini iptal ettiği öğrenildi.

Bakan Ergin'in hem Avrupa Parlamentosu hem de Avrupa Komisyonu'nda düzenlenecek toplantılarda, Türkiye'deki yargı reformu ve basın özgürlüğü konusundaki son durumu anlatması bekleniyordu. Bu arada, Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'ndan bir heyet de Türkiye ziyaretinden vazgeçti. Gerekçe olarak, ‘hükümetin kendilerine verilen randevuları iptal etmesi’ gösterildi.