'Avrupa'nın yanında bir Türkiye istiyoruz'

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Avrupa'nın yanında yer alan bir Türkiye istediğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.07.2010 - 12:32

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Bild gazetesine verdiği röportajda, "Türkiye AB'ye ait midir" sorusuna karşılık, bu konuda bugün karar alınması durumunda Türkiye'nin üye olmaya ve AB'nin de yeni üye almaya hazır olmadığını belirterek, "Ancak Türkiye'nin Avrupa'ya doğru yönelmesinde büyük çıkarımız var. Avrupa'nın tarafında duran bir Türkiye istiyorum. Sadece ekonomik nedenler dolayı değil" dedi.

Bakan Westerwelle, Türkiye'nin, Afganistan, İran, Yemen ya da Ortadoğu'daki gibi birçok sorunun çözümünde yapıcı bir şekilde yardım edebileceğini belirtti.

"Türkiye'nin AB üyeliği konusunda halk oylaması yapılsın mı" sorusu üzerine de Westerwelle, yıllar sonra karar alınacak konularda şimdiden spekülasyon yapılmaması gerektiğini belirterek, 30'dan fazla müzakere başlığının yarısından fazlasının bloke edilmiş durumda bulunduğunu, üyeliğin kapıda olduğu izlenimi verilmesinin yanlış olduğunu kaydetti.

'KİLİT ALMANCA ÖĞRENMEK'
Westerwelle, "Türk hükümetinin, Almanya'daki Türkleri burada daha iyi uyum sağlamaları için sıkıştırması mı lazım" sorusunu yanıtlarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk kökenli göçmenlere Almancayı öğrenmeleri çağrısına bulunduğunu hatırlatarak, "Bunu destekliyorum. Toplumuzda başarılı olmanın kilidi entegrasyon ve Almanca öğrenmektir" diye konuştu.

Afganistan ile ilgili bir soru üzerine de Westerwelle, Afgan güçlerinin 2011 yılında bazı bölgelerde güvenlik sorumluluğunu üstleneceğini, gerekli şartların oluşması durumunda bundan sonra ilk kez Alman askerlerinin geri çekilmesine başlanabileceğini, 2014 yılında da tüm ülkenin güvenliğinin Afganistan'a geçeceğini belirtti.

Westerwelle, "Ondan sonra tüm Alman askeri çekilecek mi" sorusuna karşılık, güvenliğin devredilmesinin askerlerin çekilmesi anlamına gelmediğini, bu tarihten sonra da Afganistan'a askeri ve sivil yapılandırma için yardım edilmesi gerektiğini söyledi.

Westerwelle, Almanya'da ve Avrupa'da saldırılarda bulunan teröristlerin Afganistan'da eğitim görmesini engellemek istediklerini de ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...