Avustralya’da okyanus köpüğünden zehirli deniz yılanı çıkabilir uyarısı

Avustralya’da şiddetli fırtınaların ardından Kuzey New South Wales ve Queensland sahillerinde ortaya çıkan okyanus  köpüğünde deniz yılanları ve tehlikeli maddeler bulunabileceği açıklandı. Yetkililer, halkı uyarak çocuklarını köpüklerden uzakta tutmasını istedi.

Haberler - ntv.com.tr - AFP 16.12.2020 - 10:56 | Son Güncelleme : 16.12.2020 - 11:08

Avustralya’da okyanus köpüğünden zehirli deniz yılanı çıkabilir uyarısı

Bu hafta şiddetli fırtınaların ardından Avustraya’da Kuzey New South Wales ve Queensland sahilleri okyanus köpükleriyle kaplandı. Fırtınalar iki eyalete şiddetli yağmur, sel ve kıyı erozyonu getirdi. Ardından deniz suyunun algler, tuzlar, yağlar ve diğer kirleticilerle çalkalanmasıyla köpükler meydana geldi. 

Olayın sonrasında halkın köpüklerle eğlendiği görüldü. Gold Coast'taki Snapper Rocks'ta diz boyu köpük içinde yürüyen insanlar ve köpüklerle oynayan çocuklar fotoğraflandı. Ancak, yetkililer insanları okyanus köpüklerinden uzak durması konusunda uyardı. 

"ÇOCUKLARINIZIN OYNAMASINA İZİN VERMEYİN"

Surf Lifesaving Australia'nın Gold Coast Cankurtarma hizmetleri süpervizörü Nathan Fife Guardian’a yaptığı açıklamada köpüğün insanların sağlığı için iyi olmadığını söyledi.

Fife, “Sağlık açısından çocukların bu köpüklerle oynamasına izin vermek doğru değil. Köpüğün içinden zehirli deniz yılanları ya da farklı tehlikeli maddeler çıkabilir” dedi.  

ZEHİRLİ 32 DENİZ YILANI TÜRÜ BULUNUYOR

Avustralasya Deniz Eğitimi Derneği'ne (Marine Education Society of Australasia) göre, Avustralya çevresinde bulunan zehirli 32 tür deniz yılanı bulunuyor. Bununla birlikte şu ana kadari Avustralya sularında deniz yılanlarından kaydedilen herhangi bir ölüm meydana gelmedi. Ancak ısırılan kişilerin panzehire ihtiyacı olacağı ve ısırıkların 30 dakikaya kadar belirgin olmayabileceği belirtildi. 

Diğer taraftan fife, insanların köpüğün altında görünmeyen,  düşmelerine veya denize sürüklenmelerine neden olabilecek su dalgalanmaları konusunda endişelenmeleri gerektiğini ifade ederek, "Çıkan çok fazla enkaz var. Sanırım dün sahilde yıkanmış yarım bir inek vardı, Bu yüzden önünüzde ne olduğundan emin olun. Ayrıca etrafta yüzen ağaçlar ve kütükler de var, bu yüzden lütfen dikkatli olun” dedi. 

OKYANUSLARDA KİRLİLİK ARTIYOR

Sayfa Yükleniyor...