Avusturya Parlamentosu Hitler’in doğduğu evi kamulaştırdı

Avusturya Parlamentosu uzun yıllar süren tartışmalar sonunda Adolf Hitler’in 1889 yılında doğduğu eve el koyulmasına izin veren yasayı geçirdi.

ntv.com.tr 15.12.2016 - 11:30

Avusturya Parlamentosu Hitler’in doğduğu evi kamulaştırdı

Braunau am Inn’de bulunan binanın sahibi olan Gerlinde Pommer, evi satmayı defalarca kez reddetmiş ve tadilat yapılmasına izin vermemişti. Pommer’in yasayla beraber tazminat alacağı açıklandı.

Hitler’in doğduğu evin Neo-Naziler için turistik bir hale gelmemesi için geçmiş hükümetler Pommer’e ciddi miktarlarda kira ödemesi yapıyordu.

Daire geçmişte yardıma muhtaç kişiler için çalışan bir yerel yardım kuruluşunun merkezi ve atölyesi olarak kullanılmaktaydı. Fakat Pommer’in restorasyon tekliflerini reddetmesiyle yardım kuruluşu binayı tahliye etmek durumunda kalmıştı.

Bina Neo-Nazi karşıtı gösterilere sahne oluyor.
Bina Neo-Nazi karşıtı gösterilere sahne oluyor.

Binanın bundan sonraki kaderi ise tartışma konusu. İçlerinde İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka’nın da bulunduğu bir grup insan binanın yıkılmasını istiyor. Konuyla ilgili tavsiyede bulunulması istenen ve tarihçilerde oluşan panel ise yıkımın Avusturya'nın Nazi geçmişini inkâr etmek anlamına gelebiceğini belirtti.

Adolf Hitler Almanya sınırına yakın olan bölgede bulunan kiralık dairede 20 Nisan 1989’da doğmuştu. Nazilerin yönetimde olduğu dönemde turistlerin ziyaretine açılan bina, 1944’de kapatılmıştı.


Yerel yöneticilerin aksi yöndeki çabalarına rağmen evin hala Neo-Nazi sempatizanlarının ilgisini çektiği söyleniyor.

Sayfa Yükleniyor...