Avusturyalı sağcılar Almanya'da

Avusturya'nın popülist sağ partisi FPÖ Almanya'da da aktif siyaset yapmaya karar verdi. Parti Alman sağını güçlendirmek için büro açacak.

27.10.2010 - 17:48

Avusturyalı sağcılar Almanya'da

Avrupa'da gözler son aylarda İsveç ve Hollanda'da yeşeren sağcı akımlara çevrilmişken, aslında bu akımların kökeni olan Avusturya'da Özgürlükçü Avusturya Partisi FPÖ'nün Viyana eyalet seçimlerinden ikinci parti olarak çıkması dikkatleri çekmedi.

FPÖ bir önceki seçimle karşılaştırıldışında oylarını iki katından fazla arttırdı. Belki partinin eski lideri Jörg Haider'in ölümü bizi küçük ve etkisiz olduğu sanılan AB ülkesi Avusturya'da sağın güç kaybettiği yanılgısına düşürmüş olabilir. Ancak Jörg Haider'in siyasi olarak Kaerten eyaletine çekildikten sonra kısa bir süre bocalayan FPÖ, son yıllarda sistematik bir biçimde güçleniyordu.

Haider'in ölümü ondan çok daha radikal, aynı zamanda hırslı ve çalışkan olan halefi Heinz-Christian Strache'nin önünü açmış oldu. Altmışsekiz kuşağının temsilcisi babası tarafından üç yaşında terkedilldikten sonra annesiyle ve yatılı okullarda yetişmek zorunda kalan kırkiki yaşındaki iki çocuk babası politkacı eşcinsel Haider gibi alternatif bir hayat sürmüyor.

Üniversite eğitimini yarıda kesip ticarete atılan Strache için lüks bir hayat sürmek bir politikacının olmazsa olmazı. Strache başarısını sadece Avusturya değil bütün Avrupa ülkelerindeki sağcı çevreyle yakın ilişki içinde olmasına borçlu. Viyana seçimlerindeki başarısıyla ''Haider'in ucuz kopyası'' imajından da kurtulan FPÖ Lideri ile Avrupa'daki bütün sağcı, yabancı ve İslam karşıtı eylemlerde görmek mümkün. Özellikle'de Almanya'dakilerde.

Heiz-Christian Strache ile yeniden canlanan Avusturya sağı Viyana'daki seçim sonuçlarının da başarısıyla Avrupa'da esen İslam ve Türkiye karşıtı rüzgarın kaynağı olmaya soyunuyor. Avrupalı populist sağ partlerin geçen hafta Avusturya'da buluşmuş olması bir tesadüf değil. Tıpkı bir tek Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olma prensibinde uzlaşmaya varmalarının tesadüf olmadığı gibi.

Avusturyalı sağcılar önceden beri Almanya'daki ideoloji dostlarıyla yürüttükleri işbirliğini daha sistematik bir hale getirmeye ve Almanya'da bir büro açmaya karar verdiler. Almanya'da popülist sağcı seçmenin kokusunu çoktan almış olan FPÖ'lüler bu seçmeni muhafazakar partilere kaptırmamak için yeni bir partinin kuruluşuna destek olmaya kararlı görünüyor.

FPÖ'nün bu iş için tercih ettiği Pro Bewegung adlı lokal partinin Köln'de yapılması planlanan camiiye karşı yürüttükleri kampanyalardan tanıyoruz. Geçen yıl yapılan yerel seçimlerde Pro Bewegung ilk kez oyların %5 inden fazlasını alarak Köln Belediye meclisinde beş, Leverkusen'da üç, Bonn'da da sandalyeye sahip olmuştu.

Merkezi Köln'de olan parti Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bin 500 üyesi olduğunu açıkladı ancak Anayasayı Koruma Dairesi partinin daha küçük olduğunu kaydetti.

Pro Bewegung küçük olabilir fakat, Almanya'daki siyasi gündeme bakılacak olursa popülist bir sağ parti ihtiyacı büyük. Ayrıca Avusturya ve buna ek olarak İsveç ve Hollanda gibi AB ülkelerinden esen sağcı rüzgarın şiddetini de hesaba katmak gerekiyor.

Bu popülist olarak adlandırılan rüzgar radikalleşmeye de çok açık. Hem Hollanda örneği de gösterdi ki, AB'nde bir zamanlar Jörg Haider'i protesto eden bir karşı akım mevcut değil. Bu durumda Türkiye'yi sıkıntılı günler bekliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...