Ayalon: Türkiye'den özür dilememiz gerekmez

İsrail'in Mavi Marmara baskınına ilişkin özür dilemesi ve tazminat ödemesi için Ankara ile görüşmesine, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon ve eski başbakan Ehud Olmert tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı 10.12.2010 - 11:57

Ayalon: Türkiye'den özür dilememiz gerekmez

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon, Gazze yardım gemilerine düzenlenen baskın ile ilgili İsrail'in Türkiye'den özür dilemesine gerek olmadığını söyledi.

Ynet haber sitesine göre, Kudüs'te Dışişleri Bakanlığı'nda, Avrupa ülkelerinin, "teröre destek veren sivil toplum kuruluşlarına mali yardımları" ile ilgili bir konferansta yaptığı konuşmada Ayalon, "İsrailli ve Türk yetkililer arasındaki müzakere ve temasların henüz sonlanmadığını" belirterek, bu konuya yapılan atıfların sürece yardımcı olmayacağını ifade etti.

İsrail basınında çıkan haberlerde, İsrailli yetkililere atfen, İsrail'in gemi baskınında hayatını kaybeden Türklerin her birine 100'er bin dolar tazminat ödemeyi ilke olarak kabul ettiği belirtilmiş; ayrıca Ankara'dan "hukuki sorunların halledilmesi için gereken ne varsa yapılmasının istendiği" iddia edilmişti.

OLMERT'TEN DE ÖZÜR VE TAZMİNATA TEPKİ
İsrail'in eski başbakanlarından Ehud Olmert ise bir başka toplantıda, İsrail'in Türkiye'ye tazminat ödenmesi yönündeki niyetini eleştirdi.

Olmert, "Altı ay önce herkes, 'hiç kimse Gazze ablukasını kıramaz" diyordu. Biz, kendi tavrımızdan çok emindik...Şimdi ise nasıl özür dileyeceğimizi ve tazminat ödeyeceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu.

Haberde, İsrailli yetkililerin, baskında ölen ailelere tazminat ödemesi karşılığında, Ankara hükümetinin İsrail Deniz Kuvvetlerine karşı dava açılmamasını sağlamasını istediğini de dile getirdikleri belirtildi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun da İsrail'i BM soruşturma komisyonu üyesi Yosef Ciechanover'in temsil ettiği, Türk tarafı ile gerçekleştirilen görüşmeler için, koalisyon ortağı ve hükümetin şahin kanadı üyesi Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın muhalefetiyle karşı karşıya olduğu kaydedildi.

İsrailli bir yetkiliyse, "Bir tazminat önerisinde bulunduk ve Türklerden, bizim hukuki sorunlarımızla ilgili olarak yapılması gereken ne varsa yapılmasını istedik. Aynı zamanda Büyükelçinin İsrail'e gönderilmesini ve bizim de Ankara'ya yeni Büyükelçi atamamızı kabul etmelerini de istiyoruz" dedi

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...