Baba Bush'tan Cheney ve Rumsfeld'e ağır suçlama

ABD'nin 41'inci Başkanı George Bush yıllar sonra oğlu George W. Bush dönemiyle ilgili sessizliğini bozdu. "Şahin politikaların" temsilcisi olan Dick Cheney ve Donald Rumsfeld'e ağır eleştirilerde bulunun baba Bush, oğluna iyi hizmet edemeyen Rumsfeld'i "küstah herif" olarak nitelendirdi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 11.06.2015 - 10:31 | Son Güncelleme : 06.11.2015 - 10:46

Baba Bush'tan Cheney ve Rumsfeld'e ağır suçlama

ABD'nin 41'inci Başkanı George Herbert Walker Bush yıllar süren sessizliğinin ardından gündeme gelen biyografisinde, oğlu 43'üncü Başkan George W. Bush dönemini değerlendirdi.

Baba Bush o dönem yönetimde görev alan Başkan yardımcısı Dick Cheney ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld hakkında çok sert açıklamalar yaptı.

Pulitzer ödüllü yazar Jon Meachamto tarafından kaleme alınan ve gelecek hafta yayımlanacak "Kader ve Güç: George Herbert Walker Bush'un Amerikan Yolculuğu" isimli biyografide, 1989-1993 döneminde Başkan olan baba Bush, oğlunun kabinesinde Başkan yardımcısı olan Cheney'i "Beyaz Saray'da kendi imparatorluğunu kurdu" diyerek eleştirdi.

George W. Bush babasının aksine başkan yardımcısı ve savunma bakanını savundu. 
George W. Bush babasının aksine başkan yardımcısı ve savunma bakanını savundu. 

"OĞLUMA İYİ HİZMET EDEMEDİLER"

Baba Bush kendi yönetiminde de Savunma Bakanı olan Dick Cheney'nin Başkan yardımcısı olduktan sonra değiştiğini savundu.

Cheney'nin özellikle 11 Eylül saldırısından sonra daha sertlik yanlısı tutum takındığını söyleyen Baba Bush, "Daha sert biri haline geldi ve tanıdığım, birlikte çalıştığım Dick Cheney'den farklı biri oldu" dedi.

Bush, Cheney hakkında konuşurken, "11 Eylül saldırılarına tepki, Ortadoğu hakkında ne yapılması gerektiği tam olarak şahinceydi" ifadesini kullandı.

"KÜSTAH HERİF"

Kitapta 2001-2009 döneminde başkanlık yapan oğlunu her zaman desteklediğini söyleyen fakat Cheney ve Rumsfeld'e çok fazla müsamaha gösterdiği için eleştiren 41'inci Başkan Bush, eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld için ise daha ağır konuştu.

Rumsfeld hakkında "küstah herif" ifadesini kullanan Bush, eski savunma bakanının oğluna "kötü hizmet ettiğini" savundu. Bush, Rumsfeld için şunları söyledi:

"Yaptıklarından hoşlanmadım ve bunlar, her şey hakkındaki katı tutumu Başkan'a zarar verdi. Tevazu eksikliği var, başkalarının ne düşündüğünü görmüyordu. 'Herkese dersini vereyim' düşüncesindeydi. Sanırım bunun da bedelini ödedi."

OĞUL BUSH CHENEY VE RUMSFELD'İ SAVUNDU

Teksas eyaletinin Dallas kentinde yaşayan oğul Bush ise bir basın açıklamasıyla zamanında kendi kabinesinde çalışan bakanları babasına karşı savundu.

Bush, "Dick Cheney ve Donald Rumsfeld ile ülkeye hizmet ettiğim için gurur duyuyorum. Dick Cheney, Başkan Yardımcısı olarak fevkalade bir iş çıkardı. Başkanlığım süresince yanımda olduğu için kendimi şanslı sayıyorum. Donald Rumsfeld ise Pentagon'da başarılı bir liderlik yürüttü ve etkili bir savunma bakanıydı. Her ikisine de iyi tavsiyeleri, kendilerini düşünmeden ülkeye yaptıkları hizmetleri ve dostlukları için minnettarım" ifadesini kullandı.

Baba Bush, Irak eski lideri Saddam Hüseyin'in iktidardan uzaklaştırılmasını ise "gurur verici" olarak nitelendirdi. 
Baba Bush, Irak eski lideri Saddam Hüseyin'in iktidardan uzaklaştırılmasını ise "gurur verici" olarak nitelendirdi. 

"SADDAM'IN DEVRİLMESİ GURUR VERİCİYDİ"

Biyografi, sadece baba Bush'un oğlunun kabinesinde yer alan isimlere eleştirileriyle sınırlı değil. Oğlunun Irak savaşına girmesini desteklediğini söyleyen 41'inci Başkan, Saddam Hüseyin'in devrilmesi ve yakalanmasını "Gurur vericiydi" şeklinde yorumladı.

Kendi dönemindeki savaşları, oğlunun dönemindekilerle karşılaştırmak istemediğini vurgulayan Bush, "Farklı savaşlar, farklı sebepler. Saddam gitti ve onunla birlikte bir sürü kötülük, şiddet ve berbat olaylar gitti" yorumunu yaptı.

KÜÇÜK OĞLU JEB BUSH BAŞKAN ADAYI

Bush ailesinin küçük oğlu Jeb Bush, ABD'de 2016'da yapılacak başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçilerin aday adayı. Ancak Jeb Bush, diğer adaylar içinde kendisinden beklenen performansı gösteremiyor. Bush ailesinin böyle bir zamanda kitap üzerinden tekrar gündeme gelmesine dikkat çekiliyor.

HAYATTAKİ EN YAŞLI BAŞKAN

Şu anda 91 yaşında olan ve Parkinson hastalığı nedeniyle tedavi gören baba George Bush, hayattaki en yaşlı eski başkan olarak biliniyor.

Sayfa Yükleniyor...