Bahreyn İçişleri Bakanlığına göre "gözaltında olay çıkarmaya çalışan" 31 yaşındaki Ali İsa Sakir, kendisini engellemeye çalışan polis memurlarına direndi. Bu sırada yaralanan Sakir, hastanede öldü. Bakanlık, Zekariya Raşit Hassan adlı başka bir eylemcinin ise orak hücre hastalığından hayatını kaybettiğini duyurdu.

Ali İsa Sakir'in cenazesi toprağa verilmeden önce çekilen fotoğraflarında sırtında çok sayıda kırbaç izi olduğu, bacakları ve ayaklarının morluklarla kaplı olduğu görülüyor. Sakir, 13 Mart'ta bir polis memurunu öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Hükümet, Sakir'e işkence yapıldığını reddediyor ancak iddiaların araştırılacağını söylüyor. Hassan ise 2 Nisan'da internette yalan haber yayarak, rejimi devirmeye ve mezhep ayrılığını körüklemeye çalıştığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. İnsan hakları eylemcileri, Sakir ve Hassan'ın fiziki ve zihinsel işkence sonucu öldüğünü söylüyor.

HÜKÜMET İŞKENCE İDDİALARINI REDDETTİ
Bazı Şii protestocular, gözaltındayken işkence gördüklerinden şikayet etmişti. Ancak hükümet işkence iddialarını reddediyor.

GÖSTERİLER KANLI ŞEKİLDE BASTIRILMIŞTI
Sünni hanedanın ülkede çoğunluğu oluşturan Şiilere karşı ayrımcılıkla suçlandığı Bahreyn'de protestolar ardından geçen ay olağanüstü hal ilan edilmişti. Hükümet 14 Şubat'ta başlayan protestoları Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yardımıyla kanlı bir şekilde bastırmıştı. Yönetim ayaklanmasının arkasında İran'ın olduğunu öne sürüyor. Tahran suçlamaları reddediyor.

Gösterilerde şimdiye kadar en az 25 kişi öldü, aralarında insan hakları eylemcileri, doktorlar, blog yazarları ve muhalefet destekçilerinin de olduğu 400'den fazla kişi gözaltına alındı.