NTV

Bakan Çelik'ten AB'ye liderler zirvesi önerisi

NTV Haber

Dünya
ömer çelik ab lider zirve011216 .jpg

Avrupa Birliği ile ilişkilerden gelinen noktayı liderler zirvesiyle aşmak mümkün mü? Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik dünkü Brüksel temaslarında çözüm için liderler zirvesi yapılmasını istedi. Peki bu çağrı üzerine AB ne yapacak?

İlişkili Haberler

Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerini değerlendiren AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Gelinen noktada bir tıkanıklık var. Bu artık liderler düzeyinde ele alınması gereken bir konu" dedi.

Bakan Çelik'in önerisiyle ilgili Brüksel cephesinde henüz yapılmış bir açıklama yok. Ancak gözler 7 Aralık'ta bir araya gelecek olan Avrupa Birliği dışişleri bakanlarına çevrildi.

Türkiye'nin liderler zirvesi çağrısının bu zirvede ele alınabileceği belirtiliyor. AB ülkelerini bir araya getirecek bir sonraki tarih 15 Aralık olacak. Brüksel'de AB liderleri zirvesi yapılacak.

"VİZE İÇİN ARALIKTA ANLAŞABİLİRLER"

AB Bakanı Ömer Çelik'in çağrısı bu zirvede de masaya gelebilir. Türkiye ile AB ilişkilerinde Alman basınında yer alan dikkat çekici bir iddia daha var. Alman Die Welt gazetesi, Ankara ve Brüksel'in vizelerin kalkması için görüştüğünü iki tarafın aralık ayında el sıkışabileceğini iddia etti.

ETİKETLER