Ban: Kıbrıs için ihtiyatlı iyimserlik içindeyim

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kıbrıs müzakerelerinde gelecek haftalar ve aylarda önemli kararlar alınması gerekeceğini ve çözüme dair ihtiyatlı iyimserlik taşıdığını belirtti.

Anadolu Ajansı 04.12.2009 - 11:54

Ban: Kıbrıs için ihtiyatlı iyimserlik içindeyim

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kıbrıs'ta iki lider arasında devam müzakerelerde tarafların "güçlü ilerleme" sağladıklarını belirterek "Çözümün sağlanabileceği yönünde ihtiyatlı iyimserlik taşıyorum" dedi.

Genel Sekreter Ban, Kıbrıs'taki müzakerelerle ilgili olarak yayımladığı raporda, "Müzakerelerin ikinci turunda ivmenin korunması ve hatta hızlandırılması gerekiyor. Gelecek haftalar ve aylar belirleyici olacak. Çünkü önemli kararların alınması gerekecek" dedi.

Genel Sekreter Ban, Kıbrıs'taki "iyi niyet misyonuna" ilişkin olarak 10 Mayıs-25 Kasım 2009 tarihleri arasındaki gelişmeleri özetleyen yeni bir rapor yayımlandı.

BM Genel Sekreterinin 5 yılın ardından ilk kez Kıbrıs'taki iyi niyet misyonuna ilişkin rapor yayımlaması, BM'nin Kıbrıs müzakere sürecine verdiği önemi göstermesi açısından da önem taşıyor.

Genel Sekreter bu yılın eylül ayında BM Genel Kurulu toplantıları sırasında Kıbrıs Türk ve Rum tarafı liderleriyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la ve Yunanistan'ın yeni Başbakanı Yorgo Papandreu ile görüştüğünü ve tüm liderlerin Kıbrıs sorununun hızlı bir şekilde çözülmesi yönündeki isteklerini kendisine ilettiklerini de vurguladı.

Raporun "gözlemler" kısmında ise Genel Sekreter Ban, "müzakerelerin zorluğuna ve adanın kuzeyi ile güneyinde kendilerine ve müzakere sürecine yönelik eleştirilere karşın iki liderin gösterdikleri cesaret ve kararlılıktan cesaret aldığını" belirterek, iki tarafa da müzakerelerin devam etmesi için elverişli ortam ve koşulları yaratmada önemli rol düştüğünü ve bu kapsamda sivil toplumun çözüm bulunmasına yönelik çabalara aktif katılımının çok önemli olduğunu ifade etti.

Ban, üzerinde anlaşılan güven artırıcı önlemlerin uygulanması gerektiğini, bu önlemlerin iki toplum arasındaki ilişkileri güçlendireceğini ve Kıbrıs Türk ile Rum toplumlarının müzakere sürecine verecekleri desteği artıracağını da ifade etti.

HEDEFİNİZ İDDİALI, AMA AYNI ZAMANDA BAŞARILI
Ban, raporunda müzakerelerde bugüne dek sağlanan ilerleme dolayısıyla iki lideri överek müzakereler sonucunda iki tarafın kimi önemli konularla ilgili olarak aralarındaki görüş ayrılıklarının daraldığını, ancak ayrılıkların hala bulunduğunu ve daha yapılacak daha çok iş olduğunu kaydetti.

Ban, üzerinde uzlaşmaya varılan, "iki tarafın da görüşlerinin, kaygılarının dikkate alındığı birleşik bir Kıbrıs'ta siyasi eşitliğe sahip iki kesimli, iki toplumlu bir federasyon kurma hedefinin iddialı, ama aynı zamanda da başarılabilir bir hedef" bulunduğunu da vurguladı.

Taraflardan müzakerelerde esneklik göstermelerini de isteyen Ban, çözümden iki tarafın da kazançlı çıkacağını ifade etti.

Ban, raporun genel değerlendirme kısmında ise adada tarafların müzakerelerde "güçlü ilerleme" sağladıklarını belirterek, "Çözümün sağlanacağı yönünde ihtiyatlı iyimserlik taşıyorum. Bu zamana dek başarılanlar temelinde uluslararası toplum, müzakerelerin vakitli bir biçimde önemli ilerleme sağlamaya devam etmesini bekliyor" diye yazdı.

Ban, raporunun sonunda şunları kaydetti:

"Müzakerelerin ikinci turunda ivmenin korunması ve hatta hızlandırılması gerekiyor. Gelecek haftalar ve aylar belirleyici olacak, çünkü önemli kararların alınması gerekecek. İki liderin Kıbrıs sorununa çözüm bulmayı istemesi, iki tarafça yakalanması gereken eşsiz bir fırsattır. İki liderin, makul süre içinde halklarının Kıbrıs sorununa kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki umutlarını ve beklentilerini karşılaması gerekmektedir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...