'Barzani ile görüşmeyi anlamlı buluyorum'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin Diyarbakır'a ziyaretini anlamlı olarak niteledi. Ergin, çözüm sürecinde Kandil ve BDP'den daha sorumlu bir tavır beklediklerini vurguladı.

NTV Haber 14.11.2013 - 16:13

'Barzani ile görüşmeyi anlamlı buluyorum'

Strasbourg'da temaslarda bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, NTV'ye açıklamalarda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonu Diyarbakır'da Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüşmesini değerlendiren Ergin, "Sayın Başbakan'ın, Barzani'yle yapacağı görüşmeyi anlamlı buluyorum. Bu hem Türkiye, Kuzey ırak ilişkilerinin geliştirilmesinde hem de Irak yönetimiyle Sayın Dışişleri Bakanı Davuoğlu'nun görüşmesi sonrasında gelinen nokta Ortadoğu'da Türkiye'ye yeni kapılar açacaktır. Yeni ufuklar geliştirecektir. Bu anlamda önemli buluyorum. Çözüm süreci çalışmalarına pozitf yansımasını temmeni ediyorum."

Çözüm sürecinde Kandil ve BDP'den daha sorumlu bir tavır beklediklerini de ifade eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Türkiye açısından bu kadar önemli bir meselenin çözüm sürecinde daha sorumlu tavırlar takınmak geriyor. Basit hesaplarla farklı mesajlar verilmesini ben doğru bulmuyorum. 2011 ve 2012 sürecini hepimiz hatırlıyoruz. Çözüm süreci bitsin bitiyor gibi haberler ne olacak. Bitince kandil ne kazanacak bölge insanı ne kazanacak ve Türkiye ne kazanacak."

Çözüm konusunda her ülkenin kendi toprak bütünlüğü içinde adımlar atması gerektiğini belirten Adalet Bakanı Ergin, "Artık 90 yıldır nerelerde hata yaptık, bakmak lazım" dedi.

İmralı'ya gidecek heyetler konusunda sıkıntıların aşıldığının da altını çizen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Önemli olan öngördüğümüz takvim içerisinde mesafe katedilmesidir. Mesafe alındığı sürece, şu gitmiş, bu gitmiş türü yaklaşımları ben fazla ciddiye almıyorum" şeklinde konuştu.

Yeni demokraktikleşme paketlerinin yolda olduğu mesajını veren Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yeni anayasa çalışmalarınınsa artık çok zorlaştığına dikkat çekti.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin anayasa çalışmalarıyla ilgili görüşlerini de şu sözlerle dile getirdi: "Oldukça zorlaştı diyebilir. Biraz da anayasa yapmak değil yaptırmamak için bir gayret ortaya konuldu. Keşke bu fırsatı tepmemiş olsaydık. Keşke parlamento demokratik, sivil, çağdaş dünyayla barışık bir metni ortaya koyabilseydi. Her geçen gün bu ihtimal azalıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...