Başkanlık yarışı resmen başladı

ABD'de başkanlık yarışı bugün resmen başladı. İlk ön seçimler bugün Iowa'da yapılıyor. Böylece Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti'nin de Başkan adayını belirleme süreci resmen başlamış oldu. ABD halkı ilk ön seçimlerden çıkan sonucu yarın öğrenecek.

NTV Haber 01.02.2016 - 13:44

Başkanlık yarışı resmen başladı

ABD'de seçim heyecanı resmi olarak Iowa'da başlıyor. Cumhuriyetci ve Pemokrat Partili delegeler aday tercihlerini yapacak.  

Iowa’da yapılan son anketler Demokrat Parti’nin adaylık yarışında Hillary Clinton’la rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders arasındaki farkın üç puan olduğunu gösteriyor. İbre halen yüzde 45’le Clinton’dan yana. 

Cumhuriyetçi Parti cephesinde milyarder işadamı Trump yüzde 28‘lik oy oranına sahip. Trump’ın en yakın rakibi Texas Senatörü Ted Cruz’un oy oranı ise yüzde 23. Delegeler kendi partilerinin aday adaylarından birini seçmek zorunda.  

ABD'deki seçmenlerin toplamının sadece yüzde 1'ini oluşturmasına rağmen Iowa'daki ilk  seçimi kazananlar, psikolojik bir üstünlük sağlıyor. 

Iowa’daki ön seçimin 8 Kasım’da yapılacak Başkanlık Seçimi için önemli bir gösterge olması bekleniyor. 

İKİ PARTİNİN SEÇİM POLİTİKASINDA CİDDİ FARKLILIKLAR BULUNUYOR   

Demokrat Partili adaylar stratejilerini gelir adaletsizliği ve orta sınıfın korunması üzerine kurarken Cumhuriyetçi Partili adaylar stratejilerini göçmenlerin engellenmesi, iç güvenlik ve terör ile mücadele üzerine inşa ediyor. 

50 eyalet 5 ay boyunca cumhuriyetçi ve demokrat partinin aday adayları arasından ön seçim yapacak. Haziran ayı sonunda ise bu iki partinin adayı belirlenmiş olacak.  

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...