Kaddafi, Amerikan ABC televizyon kanalından gazeteci Christiane Amanpour ile İngiliz BBC televizyonundan Jeremy Bowen’ın sorularını yanıtladı.

"Halkım bana tapıyor. Beni korumak için ölebilir" diyen Kaddafi’ye göre yaşananlardan El Kaide sorumlu ve batılı hükümetler kendisine ihanet etti.

İşte Kaddafi’ye yöneltilen sorular ve Libya liderinin verdiğ cevaplar.

‘SORUMLU EL KAİDE’
Jeremy Bowen: Kontrolü kaybettiğiniz söyleniyor, ne yapacaksınız?


Kaddafi: El Kaide’nin birgün Libya’ya geleceğini asla düşünmezdik. Aniden, Tunus ve Mısır’da olanlaradan sağladığı avantajla burada da belirdiler.

Güvenli bir ülkede yaşıyoruz. Kamplarımız ve merkezlerimiz halka açıktır. Ama El Kaide üyeleri bu güvenli atmosferi kullandı. Genç militanlar polis merkezlerine ve askeri barakalara saldırdı. Silahları çaldılar ve askerlerle polisleri öldürdüler.

Jeremy Bowen, burada Kaddafi’ye sorduğu az önceki soruyu tekrarladı.

Kaddafi: Evet evet sorunuzu anladım. Ben size ne olduğunu anlatıyorum.Bu insanlar uyuşturucu almışlar. Askerler kendilerini korumaya çalışıyorlar. Diğer tarafın öldürdüklerinden çok daha az insanı öldürdüler. Militanlar cephanelere saldırdılar, sokakları ele geçirdiler. Camileri karagah olarak kullanıyorlar. Ve El Kaide’nin kontrolünde emirlikler kuruyorlar.

KOLTUĞUNU BIRKACAK MI?
Christiane Amanpour : Birçok liderin koltuğu bırakmanız yönünde talepleri var. Bunu yapacak mısınız?


Kaddafi: Hangi koltuğu ? Libya’yı terketmeyeceğim, Libya’nın bir başkanı, lideri ya da kralı yok. Libya halk komitelerinin yönetimindedir. 1977’den beri hiç bir gücüm yok. Neden ülkemi terkedeyim?

Christiane Amanpour : Halkı öldürdüğünüz için…

Kaddafi: Bu bir yalan. Yüzde yüz yalan. Ellerinde silahlarıyla gençler ortalığı terörize ediyorlar. Cihad radyolarını dinliyorlar. Siz kendilerini emir ya da dini lider diyenleri görmediniz mi?

‘BATI İHANET ETTİ’
Jeremy Bowen: Son yıllarda Batı'yla yakınlaştınız. Tony Blair gibi (Eski İngiltere Başbakanı) önemli liderler buraya geldi. Ama Batılı liderler şimdi sizin gitmeniz gerektiğini söylüyor. Bir tür ihanete uğramış gibi hissediyor musunuz? Onları hiç dostunuz olarak görmüş müydünüz?


Kaddafi: Tabi ki ihanet. Hiç ahlakları yok. İstifamı istiyorlar da nereden istifa edeyim. Ben hükümdar ya da kral değilim ki. Siz Libya’daki sistemi anlamıyorsunuz. Siz hiç bana karşı gösterilere şahit oldunuz mu?

‘HALKIM BENİ KORUMAK İÇİN CANINI VERİR’
Jeremy Bowen: Bazı gösterilere şahit oldum. Kimi siz karşı kimi de da size destek veren gösterilerdi.


Kaddafi: Hayır. Bana karşı gösteriler değildi. Halkım beni sever. Halkım beni korumak için hayatını feda eder.

Jeremy Bowen: Posterlerinizi indiren ve kraliyet bayrağını sallayan insanlar…

Kaddafi: Bunu açıklamak istiyorum. Öldürmeye başlayan El Kaide’dir ve şimdi de Bingazi’yi terörize ediyor. Gösterilerde yer almıyorlar. Sokakları ele geçiren gençlerin, El Kaide ile ilişkileri yok. O gençler şimdi de silahları satıyor. Kafaları uyuşturu ile bulanmış. Camilerin içindekiler El Kaide üyeleri, kendilerine şimdi de Emir diyorlar.

Terör eylemleri sırasında bazılarının çocukları öldürüldü, evlerine kaçanlar öldürüldü. Bu bayrak sallayanları tanıyoruz.

KİMYASAL SİLAHLAR
Christiane Amanpour: Daha önceki yıllarda kimyasal silahlar ürettiğiniz iddia edilmişti. Bu silahları kullandınız mı?


Kaddafi: Bu konuyu çok önce kapattık. Bu insanlara karşı olsam da kimse bu silahları kullanamz.

Christiane Amanpour: Petrol kuyularına sabotaj düzenlettiğiniz iddia ediliyor. Bu doğru mu?

Kaddafi: Bunları teröristler yapıyor. Geceleri araçlarla gelip petrol tesislerini ateşe veriyorlar ve sonra da çöle kaçıyorlar.

ORDU KİMİN EMRİNDE?
Jeremy Bowen: Ordu emrinizde mi?


Kaddafi: Herşeyden önce Libya’da bir ordu yok. Silahlı insanlar var. Güvenlik halk komiteleri tarafından sağlanıyor ve silahlı kişiler de bu komitler tarafından yönlendiriliyor.

Jeremy Bowen: Trablus ya da Bingazi’deki duruma müdahale etme emir verdiniz mi?

Kaddafi: Libya’da verilen tek emir güç kullanulmaması yolunda olmuştur. Eğer silah kullanırlarsa cezalandırılacaklarını bilirler.

Jeremy Bowen: Ülkenin çoğu isyancıların elinde. Tüm bunlar nasıl sona erecek?

Kaddafi: Halkım benimle beraber. Kendimizden eminiz. Mücadele ediyoruz. Gitmek zorunda kalacak olan onlardır.

Christiane Amanpour: Hep halkımızın yanınızda olduğunu söylüyorsunuz. Hiç halkınızn sizin yanınızda olmadığını ve size istemediğini düşündünüz mü?

Kaddafi: Bingazi’deki silahlı gruplar Bingazi’yi terörize ediyor. İnsanlar Libya televizyonuna ve radyosuna durumu anlatıyorlar. Derne ve El Beyda’da ortalığı terörize eden küçük gruplar var. Libya’nın gerisi için, lütfen gelin siz görün. Trablus’ta ya da Bingazi’de dışarı çıkın. Libya’da her yere gitmeye hazırım.

Jeremy Bowen: Size karşı yapılan gösterilerde size olan öflelerini haykırıyorlar.

Kaddafi: El Kaide bir şeydir. Uyuşturulan çocuklar ve Libya Halkı ise bir başka şey. ABD ve tüm dünyanın aynı safta El Kaide’ye karşımücadelesine hayranlık duyuyorum.