Berlin'de radyoaktif kumar

Almanya'da bir kumarhaneye yapılan baskında üzerinde radyoaktif maddeler bulunan kartlar ele geçirildi. Polis bu kartların hile amacıyla radyoaktif maddeye maruz bırakıldığı düşüncesinde.

Anadolu Ajansı 29.11.2017 - 11:14

Berlin'de radyoaktif kumar

Alman polisi bir restorana düzenlediği baskında radyoaktif madde içeren iskambil kağıtları ele geçirdiğini duyurdu. Başkent Berlin'deki baskında ele geçirilen iskambil desteleri, ilk kez kentteki atık tesisine yapılan rutin kontrol sırasında fark edildi.

Yetkililer atık kamyonunu takip ederek olayın yaşandığı restorana ulaştı. Restorana düzenlenen baskında "iyot-125" içeren 13 adet iskambil kartı bulundu.

Tıpta kullanılan bu maddenin radyoaktif etkisinin yarıya inme süresi 60 gün. Sürenin bu kadar uzun olması olayla ilgili endişeyi de artırıyor. Polis, bazı oyuncuların üzerlerinde taşıdıkları gizli dedektörlerle radyoaktif kartları tespit edip, oyunda avantaj elde ediyor olabileceğini belirtiyor. Üstelik restoranın kumar lisansının da bulunmadığı açıklandı.

İYOT-125 NEDİR?

İyot-125 ağırlıklı olarak sağlık alanında kullanılıyor. Korucuyu giysi olmadan iyot-125'e temas etmek sağlık açısından oldukça riskli bir durum teşkil ediyor. 

Sayfa Yükleniyor...