Berlusconi veliahtını açıkladı

İtalyan gazetecilerle bir  toplantı yapan Berlusconi, 2013'te sona eren başbakanlık döneminin ardından tekrar aday olmayı düşünmediğini söyledi ve veliahtını açıkladı.

14.04.2011 - 15:44

Berlusconi veliahtını açıkladı

Yaşadığı skandallar ve hakkında açılan taciz davası nedeniyle politik hayatının en zor günlerini geçiren İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi koltuğunu bırakacağının sinyallerini verdi.

Roma'da bir grup yabancı gazetecinin davetlisi olarak katıldığı yemekte konuşan Berlusconi gazetecilere gelecek planlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Konuşulanların kaydedilmeyeceği varsayımına karşın,yemekten sonra gazeteciler Berlusconi'nin sözlerini sızdırdı.

Basına yansıyan haberlere göre Berlusconi İtalyan siyasetinde öne çıkan hemen hemen her konuya, uluslararası gelişmelere ve kendi hakkındaki hukuki sorunlarına değindi. İtalyan Başbakanı’nın en dikkat çekici yorumu ise politik kariyeri hakkında söyledikleriydi. 2013’teki seçimlerde aday olmayı düşünmediğini belirten Berlusconi, veliahtı hakkında da ipuçları verdi ve 40 yaşındaki Adalet Bakanı Angelo Alfano'yu partisinin gelecekte başına geçmesi muhtemel lider olarak adlandırdı.

‘ŞİMDİLİK HİPOTEZ’
Alfono daha önce de defalarca olası veliaht olarak gösterilmişti ancak 2013 seçimlerine atıf yapılmamıştı. Berlusconi’nin açıklamalarından hemen sonra ise sözcüsünden yalanlama geldi. İtalya Başbakanı’nın basın sözcüsü veliaht hakkında “şimdilik bir hipotez” diye konuştu.

Berlusconi, Adalet Bakanı Angelo Alfano'yu veliahtı olarak gösterdi. Berlusconi, Adalet Bakanı Angelo Alfano'yu veliahtı olarak gösterdi.

‘CUMHURBAŞKANI DA OLMAYACAĞIM’
Basın mensuplarıyla yaptığı konuşmasında Berlusconi olası cumhurbaşkanılığı adaylığı yönündeki söylentileri de reddetti. ''Ülkemin bana ihtiyacı olduğu için siyaset yapıyorum'' diyen Berlusconi, ileride sağ kanat hükümetlere danışmanlık çizgisinde bir siyasi rolü kendisi için düşünebileceğinin işaretlerini de verdi.

İtalya basınında ise Berlusconi’nin aktif politikadan çekileceğine pek ihtimal verilmiyor ve cumhurbaşkanlığına da hevesli olduğuna inanılıyor.

‘HALKIN YARISI BENİ DESTEKLİYOR’
Berlusconi, toplantı sırasında gazeteci grubuna, yakın zaman içindeki seks skandallarına rağmen İtalyan kamuoyunun yüzde 50'sinin halen kendisinden yana olduğu iddiasını destekleyen anket sonuçlarını da gösterdi.

74 yaşındaki İtalya Başbakanı, Roma'daki yabancı gazetecilerle,son birkaç yıldır böyle bir toplantı yapmamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...