Biden’ın danışmanını Dışişleri Bakanı olarak ataması bekleniyor

ABD’de yeni seçilen başkan Joe Biden’ın Salı günü açıklaması beklenen kabine üyelerinde uzun süredir dış politika danışmanı olarak görev yapan Antony Blinken'ı Dışişleri Bakanı olarak ataması bekleniyor. Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın eski yardımcılarından Jake Sullivan’ı da Ulusal Güvenlik Danışması ataması bekleniyor.

Haberler - ntv.com.tr 23.11.2020 - 09:53

Biden’ın danışmanını Dışişleri Bakanı olarak ataması bekleniyor

’de seçilmiş başkan Joe Biden’ın Beyaz Saray Genel Sekreterliğine atadığı Ron Klain tarafından yapılan açıklamaya göre Biden’ın, Salı günü kabine üyelerini açıklaması bekleniyor.

New York Times'ın haberine göre, Biden’ın uzun süredir dış politika danışmanı olarak görev yapan Antony Blinken'ı dışişleri bakanı olarak ataması bekleniyor.

Eski Dışişleri Bakanı ve başkan adayı Hillary Clinton'ın eski yardımcılarından Jake Sullivan'ın ise Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı olarak açıklanması bekleniyor.

ABD’de Dışişleri Bakanlığı kabine üyeleri arasında en prestijli görevlerinden biri olarak kabul edilirken Ulusal Güvenlik Danışmanlığı da Beyaz Saray'ın en önemli ve stratejik pozisyonlarından biri olarak görülüyor.

OBAMA DÖNEMİNDE DE BAKAN YARDIMCISIYDI

Dışişleri Bakanı olarak atanması beklenen Antony Blinken, ABD'nin eski başkanı Barack Obama döneminde de Dışişleri Bakan yardımcılığı görevini sürdürmüştü.

New York Times’ın haberinde, yaklaşık 20 yıldır Biden ile beraber çalışan Blinken'ın önceliğinin, ABD'nin güvenilir bir müttefik olarak uluslararası anlaşmalar ve kurumlar içindeki yerini sağlamlaştırmak olması öngörülüyor. Blinken’ın ABD’de uzun süredir muallaktaki iki temel konu olan Paris İklim Anlaşması ve İran ile yapılan nükleer anlaşma konusundaki tavrı merak edilirken Blinken, bu yaz yaptığı açıklamada ABD'nin iklim ya da corona virüs gibi sorunlarla ne kadar güçlü olursa olsun tek başına mücadele edemeyeceğini ifade etmişti.

Eski başkan Barack Obama döneminde ülkesinin Orta Doğu politikasıyla ilgili etkin çalışmalar yürüten Blinken, diğer ülkelerle birlikte çalışarak Çin ile rekabet etmek amacıyla çalışmalarını yürüteceğini belirtmişti.

 

Sayfa Yükleniyor...