Bin Ladin 7 yıldır Pakistan’daymış

ABD’nin operasyonu sonucu öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in 7 yıldır Pakistan’da yaşadığı belirlendi.

07.05.2011 - 16:09

Bin Ladin 7 yıldır Pakistan’daymış

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesi sonrasında yeni bilgiler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Son veriler Bin Ladin'in tahmin edilenden fazla bir süre Pakistan'da yaşadığını gösteriyor.

Daha önce öldürüldüğü Abbottabad kentinde 5 yıldır yaşadığı düşünülen Ladin'in aslında 2003'ten beri bu ülkede kaldığı ortaya çıktı.

Pakistanlı yetkililerce sorgulanan Bin Ladin'in eşlerinden biri, El Kaide liderinin 2003'ten itibaren 2.5 yıl boyunca ülkenin doğusundaki Haripur bölgesinde bir köyde yaşadığını söyledi.

Haber, ABD ile Pakistan arasındaki teröre karşı işbirliğine yönelik şüpheleri daha da artırmış durumda. Zira Washington'da birçok kişi, Pakistanlı yetkililerin Bin Ladin konusunda ikili oynadığını düşünüyor.

Son olarak Obama yönetimi, İslamabad'dan Bin Ladin ile bağlantılarını araştırmak için Pakistan istihbaratından bazı üst düzey yetkililerin ismini istedi.

New York Times gazetesindeki habere göre; Washington daha önce bu isimleri alamadığı için rahatsız.

Bu arada, ABD’nin Usame Bin Ladin'e nasıl ulaştığı da giderek netleşiyor.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre; 2010'da Bin Ladin'in kuryesi olarak bilinen kişiye açılan bir telefon ile El Kaide liderinin bulunması süreci başladı.

Geçen pazar Amerikan özel timinin Abbottabat'ta düzenlediği operasyonda Bin Ladin’le birlikte 5 kişi yaşamını yitirmişti. Evde bulunan 16 kişi de Pakistanlı yetkililer tarafından gözaltına alınmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...