Bin Ladin’in videosu sahte mi?

ABD'nin El Kaide lideri Bin Ladin’le ilgili yayımladığı videolar tartışmalara neden oldu. Solak olan Bin Ladin’in sağ elini kullanması, görüntülerdeki kişinin kulak yapısının farklı olması "video sahte" yorumlarına yol açtı.

09.05.2011 - 07:06

Bin Ladin’in videosu sahte mi?

ABD, Pakistan’da düzenlenen operasyonda öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in ölümüyle ilgili görüntüleri yayınlamayacağını duyurdu.

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) önceki gün Bin Ladin’in konutunda ele geçirilen bazı görüntüleri yayınladı.

Dağıtılan 5 videodan birinde Usame Bin Ladin elinde kumandayla ekran karşında görülüyor.

Videoda ise bir battaniyeye sarınmış bir görüntü içerisindeki El Kaide lideri televizyon seyrediyor. Bulunduğu oda izbe bir görüntüde. Televizyon 37 ekran ve hemen yanında bir uydu alıcısı görünüyor.

Ekrandaki menüde ise “Favoriler” yazısı tepede görünüyor ve altında da Ladin’in favori listesindeki kanallar listeleniyor. 1’inci sırada El Cezire bulunuyor, onu BBC Arapça, El Arabiye ve Deustche Welle Arapça gibi kanallar izliyor.

Vatan gazetesinin haberine göre; dağıtılan bu videolar, tartışmayı dindirmekten çok daha da alevlendirmeye yol açtı.

VİDEODAKİ ALTI ÇELİŞKİ


Tüm bu çelişkiler ışığında videonun El Kaide liderini zavallı ve kendi görüntülerini izlemekten hoşlanan yüksek egolu bir kişi gibi göstermek isteyen CIA’nın üretimi olduğu iddia ediliyor.

Komplo teorisyenlerinin bu alandaki en önemli kozu ise geçtiğimiz yıl Washington Post gazetesinde çıkan bir haber. Gazete, CIA’nın Ladin’i Müslüman dünyasında rezil etmek için bilgisayar teknolojisiyle bir video ürettiğini, görüntülerde El Kaide liderinin eşcinsel “dostlarıyla” bir ateşin etrafında oturup içki içerken görüldüğünü yazmıştı.

Washington Post’a göre, bu video CIA çalışanları arasında dağıtılmasının ardından “dünya basınına servis edilmesi durumunda ABD’nin başının belaya gireceği endişesiyle” rafa kaldırıldı. Böyle bir videoyu bilgisayar ortamında hazırlama yeteneğine sahip olan CIA’nın benzer bir tekniği son görüntüler için de yapmış olabileceği belirtiliyor.

Bin Ladin’in gerçek fotoğrafıyla videodaki görüntüsünde kulaklar birbirinden çok farklı. Oysa kulak parmak izi gibi, hayat boyunca değişmiyor.

Bir çelişki de TV’deki görüntüde. TV’de favori kanalların listesi var. Ancak her kanal değiştirdiğinde ekrana kendisi geliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...