Oxfam ve Save the Children'ın yayımladığı rapora göre, yaklaşan açlık krizini gösteren uyarılara karşın yardım kuruluşlarının harekete geçmesi altı aydan fazla sürdü. Kenya, Etiyopya ve Somali'de geçen yıl yaşanan kuraklık ve açlık krizinde 50 ila 100 bin kişi ölmüştü.

HÜKÜMETLER FELAKETİ REDDETTİ
Oxfam ve Save the Children, hükümetlerin, bağışçıların, Birleşmiş Milletler'in ve sivil toplum kuruluşlarının yapılan hatalardan ders alması gerektiğini belirtti. Sorunun bir kısmınınsa, Kenya ve Etiyopya hükümetlerinin felaketin boyutlarını kabul etmeyi reddetmesi olduğu vurgulandı.

Raporda, "Çok sayıda bağışçı da, krizi önlemeden önce bir insani felaketin yaşandığına dair kanıtlar görmek istedi. Gelişmiş erken uyarı sistemleri bir acil durum olabileceğini daha Ağustos 2010'da fark etti. Ama tam bir yardım operasyonunun örgütlenmesi Temmuz 2011'i buldu." denildi.

1,5 MİLYON KİŞİ EVLERİNİ TERKEDİYOR
Çalışmada, bu döneme kadar zaten Doğu Afrika'daki yetersiz beslenme düzeyinin acil eşiğini geçtiği ve krizin medyada geniş bir şekilde işlendiği kaydedildi. Açlık krizinin bir aşamasında BM, 10 milyon kişinin gıda yardımına ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı. Geçen yıl Somali'nin kırsal kesimlerindeki onbinlerce kişi, yiyecek bulmak için Etiyopya ve Kenya'ya geçmişti. BM krizin 1,5 milyon kişiyi evlerini terk etmek zorunda bıraktığını tahmin ediyor.