İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Kudüs'te 3 gün devam eden 5. Cumhurbaşkanlığı Konferansı'nın kapanış konuşmasında kürsüye çıktı.

Kudüs'teki 5.Cumhurbaşkanlığı Konferansı'nın İsrail'in meşruiyetini sorgulama girişimlerini boşa çıkarma amacı taşıdığını belirten Peres, "Bugün bize dost olmayanlara yarın bize dost olmaları için dua edelim" dedi.

Konferansın kapanış konuşmasında bir konuşma yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, Filistinlilerin görüşme masasına ön koşulsuz olarak geri dönmeleri konusundaki çağrısını yineledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail ile Filistin arasındaki temel problemin Filistinlilerin İsrail'in varlığını tanımak istememeleri olduğunu iddia ederek, Filistin tarafını bir kez daha ön koşulsuz olarak görüşme masasına çağırdı.

'RAMALLAH'A 15 DAKİKA UZAKTAYIZ'
Netanyahu, "Sorunları barışla bitirmenin yolu başlamaktır. Biz önkoşulsuz olarak müzakerelere hazırız. Ramallah'a 15 dakika uzaklıktayız. Sorunları çözmek için yeryüzünde buna engel hiç bir şey yok" dedi.

ÜNLÜ İSİMLER KATILDI
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in 90.doğum günü kutlamalarına da sahne olan 3 günlük konferansın Salı günü yapılan gala gecesine, Amerika Birleşik Devletlerieski Başkanı Bill Clinton, İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, Monaco Prensi II. Albert, Amerikalı ünlü oyuncular Sharon Stone, Robert De Niro ve Barbra Steisand da katılmıştı.

İsrail'deki konferansa ABD eski Başkanı Bill Clinton da katıldı.
İsrail'deki konferansa ABD eski Başkanı Bill Clinton da katıldı.

HAWKING REDDETMİŞTİ
Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking ise, İsrail'in Filistinlilere karşı tutumunu eleştirmek amacıyla konferansa katılma davetini reddetmişti.