BM: Afganistan'da sivil kayıplar arttı

BM Afganistan Özel temsilcisi Nicholas Haysom geçtiğimiz yıl yaşanan sivil kayıpların önceki yıllara oranla en yüksek düzeye ulaştığını söyledi. Afganistan'da 2015'te 3 bin 545 sivil yaşamını yitirdi.

Anadolu Ajansı 15.02.2016 - 10:10

BM: Afganistan'da sivil kayıplar arttı

BM Afganistan Özel temsilcisi Nicholas Haysom Afganistan'ın başkenti Kabil basın toplantısı düzenledi.

Haysom, Afganistan'daki BM Yardım Misyonu (UNAMA) tarafından hazırlanan raporun yayımlanmadan önce tüm kesimlere sunulduğunu, buna Afgan güvenlik kuvvetleri ve Taliban'ın da dahil olduğunu söyledi.

Kimseyi suçlama ya da ayıplama derdinde olmadıklarını ifade eden Nicholas Haysom, asıl amaçlarının savaş meydanında yaşanan gerçekleri değiştirmek olduğunu belirtti.

2015 yılında 3 bin 545 sivilin yaşamını yitirdiğini, 7 bin 457 sivilin de yaralandığını hatırlatan Haysom, "Bu artış ve sivil kayıplar kabul edilemez" dedi.

UNAMA, Afganistan'da şiddet olaylarına bağlı sivil ölümlerinin nedenlerini sivil yerleşim yerleri ve etrafındaki çatışmalara, intihar eylemlerine ve diğer saldırılardaki artışlara bağlıyor.

Geçen yıl ölen siviller arasında kadınlarda yüzde 37, çocuklarda da yüzde 14 artışın yaşandığı bildirilen raporda, yaşamını yitirenlerden 4'te 1'inin de çocuk olduğu vurgulandı.

UNAMA raporunu reddeden Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit ise raporun tek taraflı olduğunu, yalnızca son 17 gün içinde Afgan güvenlik güçleriyle yabancı ortaklarının, ülkenin kuzeyindeki Baglan vilayetinde 800 sivilin ölümüne yol açtığını iddia etti.

Sayfa Yükleniyor...