BM Kıbrıs zirvesinden memnun

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın katılımıyla ABD'le yapılan Kıbrıs görüşmelerinin ilk gününde dört ana başlığı ele aldı.

31.10.2011 - 12:30

BM Kıbrıs zirvesinden memnun

Kıbrıs görüşmeleri New York yakınlarındaki bir malikanede yapıldı. Dünkü görüşmelerde BM Genel Sekreteri Ban'ın da katılımıyla liderler kahvaltıda buluştu. Ardından heyetler ayrı odalarda BM yetkilileriyle görüştü.

DÖRT ANA BAŞLIK GÖRÜŞÜLDÜ
Mekik diplomasisinin ilk gününde 4 ana başlık ele alındı. Bunlar yönetimin paylaşılması, mülkiyet, toprak ve yurttaşlık başlıklarıydı. BM Genel Sekreter'in Özel Kıbrıs Danışmanı Aleksander Downer ilk gün toplantılarının olumlu, verimli ve hızlı tempoda gerçekleştiğini, tarafların da aynı görüşte olduğunu söyledi.

ORTAK BASIN TOPLANTISI
Downer, görüşmeler sonrasında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un yapacağı basın toplantısına Kıbrıslı liderlerin katılıp katılmayacağına henüz karar verilmediğini belirtti. Downer, "Liderler isterlerse Ban Ki-mun'un açıklamasını yaparken

yanında durabilecekler, bundan da (BM olarak) memnuniyet duyacağız. Dürüst olmak gerekirse o detaya henüz girmedik, bunu düşünmedik bile'' dedi.

GÖRÜŞMELER BUGÜN DEVAM EDECEK
KKTC ve Rum heyeti malikanede konaklayacak ve BM Genel Sekreter Ban bugün devam edecek görüşmelere de katılacak. Bugünkü görüşmelerin Türkiye saatiyle 21.00'de başlaması ve yaklaşık 6 saat sürmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...