BM Libya için harekete geçti

Libya'da hükümet güçleri ve isyancılar arasındaki çatışmalar şiddetlenirken, Birleşmiş Milletler yeni bir Libya Temsilcisi atadı ve ülkeye insani yardım ekibi gönderme kararı aldı.

07.03.2011 - 09:31

BM Libya için harekete geçti

BM Genel Sekreteri Ban-Ki moon, eski Ürdün Dışişleri Bakanı Abdülillah el Hatib'i yeni Libya Özel Temsilcisi olarak atadı. Ban ayrıca Albay Muammer Kaddafi'nin insani yardım için bir değerlenirme ekibinin Trablus'a gitmesini kabul ettiğini söyledi.


Genel Sekreterlik'ten yapılan açıklamada, “Şiddetten en büyük zararı siviller görüyor. Genel sekreter, hükümetin orantısız güç kullanımı ve ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef almasına derhal son verilmesi çağrısında bulunuyor” denildi.

KADDAFİ BİRLİKLERİ YİNE SALDIRIYOR
Diğer taraftan dün Misrata, Ras Lanuf ve Zaviye’ye saldıran ve püskirtülen Kaddafi güçleri bugün, günün ilk saatlerinden itibaren yeniden saldırıya geçti.

Savaş uçakları, cuma gününden bu yana muhaliflerin elinde olan Ras Lanuf'u bombalıyor.

Bölgedeki AFP muhabiri, dün de iki kez bombalanan kentin yaklaşık 2 kilometre doğusunda bir patlamanın meydana geldiğini, daha sonra muhalif güçlerin saldırıyı uçaksavarla püskürttüğünü belirtti.

Diğer taraftan kaddafi’ye bağlı güçlerin dün girdikleri Bin Cevad kentinde de şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Hastane kaynakları, çatışmalarda 7 kişinin öldüğünü, 50 kişinin yaralandığını belirtti.

Kaddafi'ye bağlı birliklerle dün girdikleri çatışmalardan sonra doğuya doğru çekilmek durumunda kalan muhalifler yeniden toplanarak Bin Cevad kentine doğru ilerlemişti.

KADDAFİ AFRİKA BİRLİĞİNİ ÇAĞIRDI
Muammer Kaddafi'nin yaşananları kendi penceresinden dünyaya anlatma çabası da sürüyor. Libya lideri son olarak, Afrika Birliği'nin ülkeye olayların gerçek yüzünü gösterecek bir bilirkişi heyeti göndereceğini söyledi.

Kaddafi, France 24 kanalına dün gece yaptığı açıklamada, Libya'daki ayaklanmayla ilgili olarak Afrika ülkeleriyle düzenli olarak temas halinde olduğunu belirterek, "ülkesinde her şeyin normal olduğunu, onlara, olayların ortada bir sorun varmış gibi abartıldığını söylediğini" kaydetti.

Muammer Kaddafi ayrıca, Afrika Birliği'nin, Libya hakkında dış basında yayımlananların yüzde yüz yalan olduğunu doğrulayacak gerçekleri soruşturacak bir komite göndereceğini açıkladı.

İsyan ateşi büyüyor

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...