BM önünde Şincan protestosu

New York'taki BM binası önünde toplanan göstericiler, ellerined Türkiye, Azerbaycan ve Doğu Türkistan bayraklarıyla Şincan'daki ölümleri protesto etti.

10.07.2009 - 23:57

ABD'nin başkenti Washington'daki gösterilerden sonra bugün de New York kentinde bulunan Birleşmiş Milletler binası önünde bugün Şincan protestosu vardı.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu ve New York Azerbeycan Cemiyeti'nin de desteklediği gösteriye, eylemciler ellerinde Türkiye, Azerbeycan, Doğu Türkistan bayrakları ve pankartlarla katıldı.

Gösteride, İngilizce ''Katliama son'', ''Çin, Uygur'dan elini çek'' biçiminde sloganlar atıldı.

Ölümleri protesto eden göstericiler adına bir açıklama yapan federasyon başkanı Kaya Boztepe, ''Uygur Türkleri kardeşlerimiz Sincan'da katliama uğrarken bizim burada sessiz kalmamız düşünülemezdi. Bir günde organize ettiğimiz eylemi gelecek hafta çok daha büyük bir katılımla yeniden düzenleyeceğiz ve Sincan'daki katliam ve işkencenin sona ermesi için burada Birleşmiş Milletler önünde mücadelemizi sürdüreceğiz'' dedi.

Eylemciler, 2 saate yakın süren protestonun sonunda kısa süreli oturma eylemi de yaparak Çin hükümetini kınadılar. Gösteri, eylemcilerin parktan BM binasına doğru yürümeleriyle sona erdi.

Washington'da dün ve New York'ta bugün düzenlenen gösterilerin ardından yarın da Boston kentinde Şincan'daki olaylar protesto edilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...