BM'den ABD'ye sivil ölümler uyarısı

BM insan hakları temsilcilerinden Philip Alston, ABD'nin Afganistan ve Irak'ta yürüttüğü savaşlardaki sivil ölümleri konusunda daha açık ve insansız uçaklarla düzenlediği saldırılarda da daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 04.06.2009 - 00:01

BM'nin yargısız infazlar konusundaki özel raportörü Philip Alston, ABD'nin pilotsuz uçaklarla düzenlediği sivil ölümlere yol açan füze saldırılarını 'oldukça can sıkıcı' olarak nitelerken, ABD askeri adli sisteminde ciddi noksanlıklar bulunduğunu kaydetti.

Avustralyalı hukuk profesörü Alston, Cenevre'de BM İnsan Hakları Konseyi'nin forumda yaptığı konuşmada, Amerikan hükümetinin sivil ölümleri takip etmesi ve kamuoyuna açıklaması gerektiğini vurguladı.

Washington'a yürüttüğü silahlı çatışmalardaki sivil ölümlerle ilgili bütün soruşturmaların durumunu kamuoyuna açıklaması çağrısında bulunan Alston, Amerikan askerleri, Pentagon yetkilileri, istihbarat ajanları ve özel sözleşmeli personelden sorumlu oldukları kanun dışı adam öldürmelerle ilgili hesap sorulmadığını söyledi.

Alston, ABD hükümetinin bu tür ölümlerle ilgili etkili soruşturma yürütülmesini ve her ölümle ilgili düşük rütbeli askerlerin cezalandırılmasını, komutanın sorumluluğu doktrini uyarınca da üst rütbeli subaylarının sorumlu tutulmasını sağlamadığını kaydetti.

BM temsilcisi, "daha da kötüsü, sadece nadir olarak soruşturmaya uğramaları ve yargılanmaları nedeniyle özel sözleşmeliler ve istihbarat ajanları için bu durumun fiilen bir dokunulmazlık alanı yarattığını" ifade etti.

Alston, Barack Obama'nın ABD Başkanı olmasından önce geçen yıl ABD'yi ziyaret etmişti. Philip Alston, Obama'nın kapatma sözü verdiği ABD'nin terör zanlılarını yıllarca yargılanmadan tuttuğu Guantanamo Körfezindeki gözaltı merkezini de incelemişti.

Obama, George Bush döneminin Savunma Bakanı Robert Gates'i kendi yönetiminde de Pentagon'un başına getirdi.

ABD TEMSİLCİSİ ELEŞTİRİLERE İTİRAZ ETTİ
Amerikalı diplomat Lawrence Richter ise Alston'un eleştirilerine itiraz ederek, silahlı çatışmalardaki askeri ve istihbarat faaliyetlerinin BM temsilcisinin görev alanı dışında olduğunu ileri sürdü.

Richter de BM İnsan Hakları Konseyi'ne ABD'nin kanun dışı adam öldürmelere karşı kapsamlı kanun çerçevesi bulunduğunu ve silahlı çatışmalarda meydana gelen bu tür ölümlere ilişkin istihbarat sağlamak için elinden geleni yaptığını savundu.

Washington'ın "yapılan yanlışları aktif biçimde kovuşturduğunu" söyleyen Richter, ancak Amerikalı müfettişlerle çalışacak ya da ABD mahkemelerinde ifade vermek için ülkeye gelecek tanık bulmakta zorluk çektiklerini kaydetti.

Richter, "suç işleyen özel sözleşmelilerin yargılanmasının ise Adalet Bakanlığı'nın önemli bir önceliği" olduğunu da söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...