BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Halep'te son günlerde artan saldırılarda aralarında sivillerin de olduğu yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesi ve yaralanması nedeniyle endişe duyduğunu belirtti.

Çatışmalarda uluslararası hukuk ihlallerinden kaçınılmasını isteyen Ban, "Sivillerin bulunduğu bölgelerde ağır silahlarla ve havan toplarıyla saldırı düzenlenmesini kınıyorum. Özellikle Suriye Hükümeti tarafından Halep'te varil bombalarının kullanılmasını tümüyle kınıyorum" ifadelerini kullandı.

Cenevre-2 Konferansı hazırlıklarının sürdüğü bir dönemde şiddetin artmasından duyduğu endişeyi dile getiren Ban, şiddetin artmasının sadece askeri çözüm öngörenlerin amaçlarına hizmet edeceğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban, çatışan taraflardan kaçırılan ya da tutuklananların serbest bırakılmasını, ablukaların kaldırılmasını ve insani yardım girişine bütün bölgelerde izin vermesini isteyerek, diyalog ve siyasi çözüm çabalarına ağırlık verilmesinin önemine değindi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) tarafından yapılan açıklamada, ordunun Halep ve çevresinde düzenlediği varil bombalı saldırılarda 10 gün içinde 650 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

SMDK'ya göre, savaşın başladığı Mart 2011'den bu yana ülke genelinde varil bombalarının kullanıldığı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bine ulaştı.