ABD'nin New York kentindeki Times Meydanı'nda ele geçirilen patlayıcı yüklü araçla ilgili olarak yakalanan kişinin, yalnız hareket ettiğini söylediği bildirildi.

Ancak bu açıklamasına şüpheyle yaklaşan yetkililerin, Faysal Şahzad adlı kişinin son dönemlerde Pakistan'ı ziyaretinin inceleme altına alındığını belirttiler.

30 yaşındaki Şahzad, New York John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı'ndan Dubai'ye uçmaya hazırlanırken yakalanmıştı. Şahzad, bugün mahkemeye çıkarılacak. Yetkililer, bombanın patlaması halinde çok sayıda kişinin ölebileceğini belirttiler.

Şahzad'ın bu iş için bir araç satın aldığını, içine patlayıcıları yerleştirdiğini, bomba yüklü aracı olay yerine yerleştirerek buradan ayrıldığını kabul ettiğini ancak tüm bunları kendi başına planlayarak uyguladığını söylediğini belirttiler.

PAKİSTAN'DA GÖZALTILAR
Öte yandan patlayıcı yüklü araçla ilgili olarak, Pakistan'da da gözaltılar olduğu bildirildi.

Pakistan istihbaratından bir yetkili, New York'ta yakalanan Pakistan kökenli Amerikan vatandaşı Faysal Şahzad'ın arkadaşı olduğu bildirilen "Yusuf" adlı kişinin, güneydeki Karaçi kentinde gözaltına alındığını söyledi. Yetkili, başka bir ayrıntı vermedi.

Ancak bir başka yetkili, New York'ta cumartesi günü ortaya çıkarılan bombalı saldırı girişimiyle bağlantılı olarak Pakistan'da, o günden bu yana bir kaç kişinin daha gözaltına alınmış olduğunu belirtti.