İlişkili Haberler

İngiltere'nin başkenti Londra'da Brexit'e ilişkin bir konuşma yapan İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, ülkesinin AB'de kalması gerektiğini ifade ederek, bunun için mücadele edilmesi çağrısında bulundu.

AB referandumu için geçen haziran ayında sandığa giden halkın, AB'den çıkışa ilişkin şartları bilmeyerek oy kullandığını ve insanların fikrini değiştirme hakkı bulunduğunu vurgulayan Blair, Brexit karşıtlarını bir araya gelerek, ayağa kalkmaya ve birlikten ayrılmak için oy verenlerin fikirlerini değiştirmek için ikna etmeye çağırdı.

İngiltere Başbakanı Theresa May'i "ne pahasına olursa olsun Brexit'i hayata geçirmeye" çalışmakla suçlayan Blair, "Halk, Brexit'e dair şartları bilmeden oy verdi. Bu şartlar su yüzüne çıktıkça halkın fikrini değiştirmesi onların hakları. Bizim görevimiz de onları ikna etmek. Hükümetin politikası, ne pahasına olursa olsun, Brexit. Vakit, köşeye çekilme, ilgisizlik ya da ümitsizlik vakti değil. Artık inandığımız şeyleri savunmanın vakti geldi" dedi.

BLAIR'I KÜSTAHLIKLA SUÇLADI

Blair'in "Brexit"le ilgili açıklamalarına İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson tepki gösterdi. Eski Başbakan Blair'i Brexit yönünde oy kullananların zekasına hakaret etmekle suçlayan Johnson, "Halkı ayağa kalkmaya ve Blair'ı küstah kampanyası için tekrar ekrana çıktığında TV’yi kapatmaya çağırıyorum" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, Blair’in İngiltere’yi ABD ile birlikte Irak’ın işgaline ortak ettiğini ve bunun doğurduğu sorunların bugün hala çözülemediğini de söyledi.