'Bosna Kasabı' olarak da anılan ve 1995 yılının temmuz ayında Srebrenitsa'da bir günde 8 bin insanın öldürülmesi emrini vermek ve soykırım yapmak suçundan aranan Bosnalı Sırpların eski askeri lideri General Ratko Mladiç neden yakalanamıyor?

Bu soruya, Sırbistan'ın Savaş Suçları Mahkemesi Başyargıcı Vladimir Vukçeviç yanıt verdi.

Vukçeviç, Lahey'deki uluslararası savaş suçları mahkemesince soykırım yapmaktan aranan Ratko Mladiç'in tutuklanmasını, sahip olduğu 'güçlü destek ağı'nın engellediğini söyledi.

Vukçeviç, Sırbistan resmi haber ajansı Tanjug'a yaptığı açıklamada, Sırbistan'ın şu anda en önemli meselesinin savaş suçluları Ratko Mladiç ve Goran Haciç'in yakalanması olduğunu belirterek, ancak bu kişilerin yapılan tüm çalışmalara rağmen hala yakalanamadığını belirtti.

Savaş suçlusu Mladiç'in yakalanamamasını ve adaletten kaçmakta bu kadar başarılı olmasını, ''güçlü bir destek ağı'' ile açıklayabileceğini belirten Vukçeviç, ''Mladiç'in tutuklanmasını sahip olduğu güçlü destek ağı engelliyor. Hiç kimse belirli bir yardım almadan bu kadar uzun bir süre adaletten kaçamaz'' dedi.

"AB BASKI UYGULAMALIDIR"
Bu arada, Eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için kurulan Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Serge Brammertz de Hollanda Parlamentosu'nda önceki gün yaptığı konuşmada, Sırbistan'a Ratko Mladiç'in yakalanması konusunda baskı uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Brammertz, ''Avrupa Birliği Sırbistan'a Ratko Mladiç'in yakalanması konusunda baskı uygulamalıdır, çünkü şimdiye kadar tek başarılı yöntem, baskı uygulanması oldu'' diye konuştu.

AB'nin baskısı sonucu Sırbistan'ın Mladiç'in savaş günlüklerini Lahey'e teslim ettiğine dikkati çeken Brammertz, Mladiç tutuklanmadığı sürece Balkanlarda yaşayan milletler arasında istikrarlı barışın sağlanamayacağını da sözlerine ekledi.