Kaddafi karşıtı güçler, Libya’nın doğusundaki Brega’yı geçen hafta ele geçirmiş ancak hükümet güçlerinin dün ağır bombardımanı sonrasında kentten çekilmek zorunda kalmıştı.İsyancılar başlattıkları karşı saşdırıyla Brega’nın kontrolünü yeniden ele aldıklarını iddia ettiler.

İlişkili Haberler


İsyancılar, muhalefetin kalesi konumundaki Bingazi'den gönderilen seçkin birliklerin kentin sanayi bölgesini geri aldıklarını kaydetti.

Ülkenin doğusunda bulunan Ecdebiye kenti bugün yine hava saldırısına maruz kaldı. Görgü tanıkları kentin dört kez bombalandığını bildirdiler. İsyancıların ellerindeki bir başka kent Misrata'nın eteklerinde de tank ateşi duyulduğu bildiriliyor.

UÇUŞA YASAK BÖLGE
Bu arada Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesine yönelik diplomatik girişimler de yoğunlaşıyor. Son olarak Fransa Hükümeti bu konudaki girişimlerini hızlandıracağını açıkladı. Arap Birliği de Cuma günü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden bu yönde bir karar almasını istemiş, ABD yönetimi çağrıyı "önemli bir adım" olarak nitelemişti.

Söz konusu öneri, Kaddafi güçlerinin isyancılara hava saldırısı düzenlemesini önlemeyi amaçlıyor. Ancak uçuş yasağını diğer ülkelere kabul ettirmeye çalışan Fransa ve İngiltere ne AB ne de NATO'dan istediği desteği alabilmiş durumda.

G8 UÇUŞ YASAĞINI GÖRÜŞECEK
Fransız yetkililer, Avrupa Birliği, Arap Birliği, BM Güvenlik Konseyi ve Libya'da muhalefetin kurduğu Ulusal Konsey nezdindeki çabalarını yoğunlaştıracağını duyurdu.

Konunun bugün Paris'te yapılacak G8 dışişleri bakanları toplantısında da gündeme gelmesi bekleniyor.

NATO uçuş yasağı kararı alabilmek için bölgesel ve uluslararası destek sağlanmasını şart koşmuştu.

BM Güvenlik Konseyi'nde veto yetkisi bulunan Rusya ve Çin, bu konuda ciddi çekinceleri olduğunu söylüyor.