Brezilya'da iki eski başkana "örgüt" suçlaması

Brezilya'da başsavcılık, eski devlet başkanları Lula da Silva ve Dilma Rousseff'i suç örgütü kurmakla suçladı. İki devlet başkanı hakkında suç duyurusu yapıldı.

Anadolu Ajansı 06.09.2017 - 10:06 | Son Güncelleme : 06.09.2017 - 10:07

Brezilya'da iki eski başkana "örgüt" suçlaması

Brezilya Başsavcısı Rodrigo Janot, eski devlet başkanları Luiz Inacio Lula da Silva ve Dilma Rousseff ile beş eski bakan hakkında, suç örgütü kurdukları ve rüşvet aldıkları gerekçesiyle Yüksek Mahkemeye suç duyurusunda bulundu.

Başsavcı Janot, suç duyurusunda, eski devlet başkanları Silva ve Rousseff ile beş eski bakanın, aralarında devlet petrol şirketi Petrobras, Ulusal Kalkınma Bankası ve Planlama Bakanlığının da bulunduğu kamu kurumları aracılığıyla rüşvet topladıklarını savundu.

Başsavcının suçladığı kişilerin tamamı İşçi Partisi mensubu. Bu kişilerin 480 milyon dolar rüşvet aldıkları iddia ediliyor.

İşçi Partisinden yapılan açıklamada, Başsavcı Janot'un kanıt sunma dan suçlamada bulunduğu belirtildi.

Eski Devlet Başkanı Lula da Silva, temmuz ayında "pasif rüşvet ve kara para aklama" suçlarından 9 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış ve sonrasında emeklilik fonları da dahil bütün mal varlıkları dondurulmuştu. Karar itiraz eden Silva, suçlu olduğunu gösteren tek bir kanıt varsa cezaevine kendi rızasıyla gideceğini belirterek suçlamaları siyasi olarak nitelendirmişti.

Sayfa Yükleniyor...