Brezilya'da meclis başkanının evine "yolsuzluk" baskını

Brezilya'da iki yıl önce başlayan yolsuzluk operasyonu kapsamında polis, aralarında bakanların, meclis başkanının ve senatörlerin bulunduğu politikacıların evine baskın düzenlendi.

brezilya-yolsuzluk-baskın161215.jpg

Brezilya'da petrol skandalı giderek genişliyor. İki yıldır devam eden operasyonlarda aralarında iki bakan, meclis başkanı, milletvekilleri ve senatörlerin bulunduğu üst düzey politikacıların ev ve iş yerlerine baskın düzenlendi.

Yolsuzluk operasyonunda polisin baskın düzenlediği isimler arasında Bilim ve Teknoloji Bakanı Celso Pansera, Turizm Bakanı Henrique Eduardo Alves ve Eski Enerji Bakanı Edison Lobao da yer alıyor.

Operasyonda bir süre önce yolsuzluk suçlaması nedeniyle etik kurulu tarafından hakkında soruşturma başlatılan Meclis Başkanı Eduardo Cunha'nın evine de baskın düzenlendi.

Devlet Başkanlığı Sarayı'ndan yapılan ilk açıklamada, "Bakanların evlerine yapılan baskının nedenlerinin açığa kavuşup, kişilerin savunmaları neticesinde kurumların güçlenmesinin umulduğu" belirtildi.

Geçtiğimiz aylarda Brezilya'nın devlet petrol şirketi Petrobras'ın yolsuzluk nedeniyle 2 milyar dolar zarar ettiği açıklanmıştı.

Ekim 2014'te ikinci kez devlet başkanı seçilen Dilma Rousseff, 2003 ile 2010 yılları arasında devlete ait Petrobras'ın başkanlığını yapmıştı.

800 MİLYON DOLAR YOLSUZLUK İDDİASI 

Rousseff'in başkanlığı sırasında Petrobros'ta 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Yüksek Mahkeme mart ayında aralarında siyasetçilerin de bulunduğu 54 kişi hakkında yolsuzluk iddialarıyla soruşturma açılmasına karar vermişti.

"JET YIKAMA" OPERASYONU

Politikacıların ve işadamlarının karıştığı "Lava Jato" (Jet Yıkama) adı verilen operasyonda şimdiye kadar 116 kişi hapse girdi.

Sayfa Yükleniyor...