Brezilya Devlet Başkanı Rousseff için yargılama yolu

Brezilya'da adı yolsuzluk iddialarına karışan Devlet Başkanı Dilma Rousseff için yargılama yolu açıldı. Parlamento, Rousseff'in görevden alınması amacıyla bir soruşturma komisyonu kurulması talebini kabul etti.

ntv.com.tr 03.12.2015 - 14:16

Brezilya Devlet Başkanı Rousseff için yargılama yolu

Brezilya Ulusal Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi Başkanı Eduardo Cunha, Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in görevden alınması için muhalif partilerin kurduğu koalisyon tarafından sunulan taleplerden ikisini kabul etti.

Cunha, soruşturmanın kamu bütçesi yasalarının ihlali iddiasıyla başlatılacağını ifade etti.

Rousseff hakkında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle dava açılabileceğini açıkladı.

Parlamentonun kararı sonrası açıklama yapan Brezilya Devlet Başkanı Rousseff demokrasi ve kurumların hukuk devleti ilkelerine bağlılığına güvendiğini söyledi.

Rouseff, "Bana karşı kanunsuz bir eylemin oluştuğuna dair hiçbir şüphe bulunmuyor. Ayrıca güven ihlali şüphesi de mevcut değil" diye konuştu.

ROUSSEFF'DEN İLK AÇIKLAMA

Rousseff hakkında Temsilciler Meclisi'ne sunulan yolsuzluk önergesinin kabul edilmesi için milletvekillerinin üçte ikisinin "evet" oyu gerekiyor.

Dilma Rousseff'in, mali yolsuzlukları onayladığı ve bütçedeki açığı kapatmak için devlet bankasından çekilen paranın zamanında ödeneceğine dair verdiği sözü tutmadığı için sorumluluklarını yerine getirmemekle suçlandığı belirtildi.

Brezilya'da Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in yargılanması için sokak gösterileri yapılıyor. 
Brezilya'da Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in yargılanması için sokak gösterileri yapılıyor. 

PETROL DEVİNİN BAŞKANLIĞINI YAPTI

Ekim 2014'te ikinci kez devlet başkanı seçilen Dilma Rousseff, 2003 ile 2010 yılları arasında devlete ait Petrobras'ın başkanlığını yapmıştı.

Rousseff'in başkanlığı sırasında Petrobros'ta yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Yüksek Mahkeme mart ayında aralarında siyasetçilerin de bulunduğu 54 kişi hakkında yolsuzluk iddialarıyla soruşturma açılmasına karar vermişti.

Petrobras'taki yolsuzluk skandalını protesto etmek için düzenlenen gösterilere yüz binlerce kişi katılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...