Brüksel saldırısı sonrası AB'den terör zirvesi

Brüksel'de dün havalimanı ve metroda 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrası Avrupa Birliği terör zirvesi gündemiyle toplanacak. AB içişleri bakanları yarın terörü görüşmek için bir araya gelecek.

ntv.com.tr 23.03.2016 - 13:10

Brüksel saldırısı sonrası AB'den terör zirvesi

Brüksel'deki saldırı sonrası Avrupa Birliği, Belçika ile dayanışmak amacıyla yarın içişleri bakanlarını olağanüstü toplantıya çağırdı.

Hollanda Adalet Bakanı Ard van der Steur, Twitter hesabında yaptığı açıklamada, AB ülkeleri içişleri bakanlarının yarın terör gündemiyle bir araya geleceğini duyurdu.

AB dönem başkanlığını yürüten Hollanda, zirvede Avrupa çapında teröre karşı önlemlerin iyileştirilmesinin ele alınacağını belirtti.

Avrupa Parlamentosu milletvekili Elmar Brok, Brüksel'deki son saldırı sonrası Avrupa'daki güvenlik yetkililerine sert eleştiriler yöneltti.

"Şehirlerimizde yeni bir savaş biçimiyle karşı karşıyayız" diyen Brok, "Bu savaş biçimine hazırlıklı değiliz. Büyük bir koordinasyon eksikliği yaşıyoruz. Polis ile gizli servisler bilgi alışverişinde bulunmuyor. Sadece 5 AB üyesi bu tür bilgileri Europol'la paylaşıyor. Almanya ve diğer büyük AB ülkeleri bunu yapmıyor" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de bugün yaptığı açıklamada, "Bu saldırı hepimize yapıldı" dedi. Belçika'nın Avrupa Birliği'nden yardım talep ettiğini vurgulayan Merkel, Avrupa'nın kalbindeki saldırının politik sonuçlarının olacağı sinyalini de verdi.

Sayfa Yükleniyor...