Bu da Kanada'nın 'çılgın projesi’

Kanada, Türkiye’nin bir buçuk katı büyüklüğündeki topraklarda 80 milyar dolarlık bir projeye start verdi.

11.05.2011 - 10:10

Bu da Kanada'nın 'çılgın projesi’

Kanada'nın Quebec eyaleti, dünyanın en bakir topraklarından biri olarak bilinen kuzey bölgelerinde 80 milyar dolarlık bir ormancılık ve madencilik projesi başlatıyor.

Quebec Başbakanı Jean Charest, ‘Kuzey Planı’ adı verilen projenin 25 yıl içinde, tarım, turizm, ormancılık ve madencilik sektörlerinde yarım milyon kişiye istihdam olanağı sağlayacağını söyledi. Charest, iş dünyasının övgüsünü kazanan proje için "Bu, zenginliklerle dolu, dünyanın el değmemiş son topraklarından birinde gerçekleştirilecek iddialı bir proje." dedi.

Proje kapsamında Türkiye topraklarının bir-buçuk katı kadar büyük bir alanı kapsayan ancak sadece 128 bin kişinin yaşadığı bölgeye erişimi kolaylaştırmak için kuzeydeki 10 liman, 46 havaalanı, bin 190 kilometre demiryolu ve 51 bin kilometre otoyolun birbirine bağlanması hedefleniyor. Havaalanları yenilenecek, otoyollar genişletilecek ve telekomünikasyon altyapısı modernleştirilecek.

11 YENİ MADEN
Zengin, elmas, altın, platin, uranyum, kobalt, nikel, nadir toprak metalleri, lityum ve demir cevheri madenlerinin bulunduğu bölgede 11 yeni madencilik projesi başlatılacak. Yeni inşa edilecek rüzgar türbinleri ve hidroelektrik santrallerinden yılda 3 bin 500 megavat elektrik enerjisi üretilecek.

Bioçeşitliliğin ve doğal yapının korunması için bölgenin yarısı kadar bir alana dokunulmayacak.

Bölgede 237 kuş, 20 kürklü hayvan ve farklı balık türleri bulunuyor. Bazı çevreci gruplar, planın yeterince şeffaf olmadığını söylerken, bölge yerlileri, hükümetin toprak haklarını ihlal ettiğini söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...