Bu kez de El Zeydi'ye ayakkabı fırlatıldı

Bush'a ayakkabı fırlatan gazeteci Muntazar El Zeydi de ayakkabı ile protesto edildi.

01.12.2009 - 17:55

Bu kez de El Zeydi'ye ayakkabı fırlatıldı

Bush'a ayakkabı fırlatan gazeteci Muntazar El Zeydi'ye Paris'teki bir toplantıda bir Iraklı tarafından ayakkabı fırlatıldı.

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan El Zeydi'nin basın toplantısı sırasında kendini "sürgündeki Iraklı bir gazeteci" olarak tanıtan bir kişi, kısa süreli konuştu ve El Zeydi'yi "diktatörlüğün yandaşı" olmakla suçladı. Zeydi'ye ayakkabı fırlatan Iraklı, “Senin yüzünden Irak bu hale geldi" dedi.

Daha sonra bu kişi "Al, bu ayakkabı da senin için" diye bağırarak ayakkabılarından birini Zeydi'ye fırlattı. Ayakkabı El Zeydi'ye isabet etmedi. El Zeydi'nin ağabeyi ile ayakkabı fırlatan kişi arasında kısa bir itiş-kakış oldu ve bu kişi salondan çıkarıldı.

El Zeydi, daha sonra yaptığı açıklamada, "Ben ayakkabıyı bir Iraklıya değil, işgale fırlatmıştım" dedi.

El Zeydi, basın toplantısında, Paris'e tedavi görmek için geldiğini ve tutukluluğunun ilk 3 gününde işkence gördüğünü söyledi. Ellerinin arkasından bağlandığını ve demir sopalarla dövüldüğünü belirten El Zeydi, vücudunda kırık ve yırtıklar bulunduğunu ifade etti.

Gazeteci Müntazar El Zeydi, 14 Aralık 2008 tarihinde Bağdat'taki bir basın açıklamasında dönemin ABD Başkanı George W. Bush'a ayakkabılarını atmıştı. 2009 yılının başlarında tutuklanan El Zeydi, 15 Eylül 2009 tarihinde serbest bırakıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...