Bu sorun çözülmezse KKTC tanınır

Eski Kıbrıs Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides'in iddiası...

Anadolu Ajansı 16.04.2010 - 09:52

Bu sorun çözülmezse KKTC tanınır

Eski Kıbrıs Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides, Kıbrıs sorunun kısa sürede çözülmemesinin, KKTC'nin devlet varlığının tanınmasını gündeme getireceğini söyledi.

Rum basına göre, Klerides, Rum İşverenler Federasyonu (OEV) tarafından düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, ''Birkaç yıl sonra tanınma da gündeme gelecek. Kıbrıs Rum tarafı bir B planı oluşturmalı, özellikle de seçimleri Derviş Eroğlu'nun kazanması halinde'' dedi.

Kıbrıs müzakerelerinin başarısızlığa uğraması halinde, başarısızlığın ertesi gününün nasıl yönetileceğine ilişkin bir strateji belirlemelerinin şart olduğunu belirten Klerides, ''Çözüm olmaması halinde, 'işgal' bölgelerinde bir hukuki varlığın tanınması gündeme gelecek'' ifadesini kullandı.

Klerides, müzakerelerin başarısız olması durumunda her şeyin olduğu gibi kalacağına inananlar olduğunu bildirerek, ''Ancak durum olduğu gibi kalmayacak ve BM tarafından Kıbrıs sorununun çözümü yönünde yeni bir çaba harcanmayacak'' diye konuştu.

Eski Rum lider Klerides, şöyle devam etti:

''Umarım zaman beni haksız çıkarır, ancak yalnız egemenliğinin değil, KKTC denilen şeyin hukuki varlığının da tanınmasına sürükleneceğimizi öngörüyorum. Bu son basamak. Birkaç yıl sonra tanınma da gündeme gelecek. Dolayısıyla BM kararlarına dayanacak, iki bölgeli, iki kesimli ve iki toplumun sayısal değil ama siyasi eşitliği bulunacak bir federasyon çözümü bulmak için yeni bir çaba harcamamız elzemdir.''

''İki bölgeli iki toplumlu federasyonu başarmak için çaba harcamalıyız'' diyen Glafkos Klerides, ''Bazıları, yüzde 82 ile yüzde 18'in siyasi eşitliğini işittiklerinde azmamalı, çünkü siyasi eşitlik dünyada yerleşmiş durumdadır'' ifadesini kullandı.

Klerides, BM'de yapılan seçimlerde de her bir ülkenin, nüfusuna bakılmaksızın, tek bir oy ile temsil edildiğini de örnek gösterdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...