NTV

Bulgaristan'da Türk vekile saldırı girişimi

Dünya

Bulgaristan’da çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin lideri Ahmet Doğan'a silahlı saldırı girişiminde bulunuldu. Doğan'a silah doğrultan ve Türk olduğu belirlenen saldırganın tabancası tutukluk yaptı.

Bulgaristan'da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefet Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Ahmet Doğan'a karşı silahlı saldırı teşebbüsünde bulunuldu.

Saldırı, partinin 8. Olağan Kongresine katılan Ahmet Doğan'ın kürsüdeki konuşması sırasında gerçekleşti.

Kürsüde konuşma yaptığı sırada Doğan'a silah doğrultan saldırganın tabancası ilk seferde tutukluk yaptı.

Yaklaşık 6 kadar yakın koruması olmasına rağmen Ahmet Doğan saldırgana kendisi karşı koyarak, saldırıyı bertaraf etti.

Saldırı için ikinci müdahale girişiminde bulunan şahıs korumalar tarafından etkisiz hale getirildi.

Saldırgan, salondan çıkarılırken partililerin saldırısına uğradı.

SALDIRGAN TÜRK
Ahmet Doğan'a yönelik suikast girişiminde bulunan kişinin, Burgaz doğumlu 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Oktay Hasanov Yenimehmedov olduğu açıklandı.

Sofya 4'üncü bölge karakoluna götürülen Yenimehmedov'un geçmişte bazı asayiş olaylarına karıştığı öğrenildi.

ÜZERİNDEN 2 BIÇAK ÇIKTI
Yenimehmedov'un üzerinde 2 adet bıçağın bulunduğu, salona ise sahte kimlik kartı ile girdiği belirtildi.

Saldırı yüzünden ara verilen kongre salonunda arama çalışmaları sürerken, toplantının, gerekli güvenlik önlemleri alındığında devam edeceği bildirildi.

Salon girişine silah tarayıcı cihazlar yerleştirildi.

HÖH Genel Başkan Yardımcısı ve Ahmet Doğan tarafından genel başkanlığına aday olarak gösterilen Lütfi Mestan ise olayı şiddetle kınayıp, "Demokrasi tehlikede" dedi.

Mestan, "Bu çirkin olayı işleyen kim olursa olsun, onu yaptıran, partimize karşı süren nefret dolu tavırlar ve söylemleridir. Çok şükür bu girişim başarılı olmadı, ancak bir kez daha Bulgaristan'daki demokrasinin tehlikede olduğunu duyurmak istiyoruz. Bir takım çevreler liderimiz Doğan ve partimizi şeytanlaştırmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

AHMET DOĞAN'IN DURUMU İYİ
Kongre salonunda yaşanan paniğin ardından verilen arada konuşan HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ünal Lütfi, Doğan'ın sağlık kontrolünden geçirildiği ve sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Ahmet Doğan
Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Ahmet Doğan

Lütfi, bu tatsız olayın ardından Doğan'ın kendini iyi hissettiğini, ancak bu ortamda konuşmasını sürdürmesinin mümkün olmayacağını bildirdi.

Bulgarca, İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan konuşma metninin tüm delegelere dağıtılacağı belirtildi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin 23 yıllık lideri Doğan'ın, kongrede yapacağı konuşmada, görevden çekilerek, HÖH genel başkanlığı için Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan'ın adaylığına destek verilmesi çağrısında bulunması bekleniyordu.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Bulgaristan'da yaşayan Türk'lerin desteğiyle ülkedeki önemli muhalefet partileri arasında yer alıyor.

'DEMOKRASİYE SALDIRI'
Konuyla ilgili NTV'ye konuşan Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz, güvenlik açığına işaret etti ve şunları söyledi:

"Rahat bir şekilde toplantımıza girdi ve genel başkanımıza doğru koşmaya başladı. İki kez denedi ancak silah ateş almadı. Partimiz bundan daha güçlü çıkacaktır. Bu hareket Bulgaristan'ı değiştirdi. Bulgaristan hükümetinin bazı sorulara cevap vermesi gerekir. Bu olay demokrasi ve insan haklarına saldırı demektir. Biz buna karşı çıkıyoruz. Bu demokrasinin temellerinin sağlam olmadığını gösteriyor. Bu sıradan bir saldırı olarak kabul edilmemeli. Bunu partimize ve demokrasiye yönelik bir saldırı olark kabul ediyoruz. AB üyesi bir ülke olarak bunu kabul edemiyoruz. Bu saldırı Bulgaristan'ı 20-25 yıl değil, yüzlerce yıl geriye taşımıştır. Bu Avrupa Birliği'nin demokrasi temellerine aykırı bir saldırıdır. Güvenlik konusunda bazı eksiklerimiz var, yetkililer bununla ilgili gereken cevabı verecektir. Polisin daha fazla ilgisini beklerdik."