Bulgaristan’da zafer merkez sağın

Resmi olmayan sonuçlara göre genel seçimin galibi muhalefetteki merkez sağ GERB partisi oldu. Üyelerinin çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu Hak Ve Özgürlükler Hareketi üçüncü parti olarak Meclis’e girdi.

NTV Haber 05.07.2009 - 19:58

Bulgaristan’da zafer merkez sağın

Bulgaristan'da dün yapılan parlamento seçiminin resmi olmayan kesin sonuçları açıklandı. Kayıtlı seçmen sayısının 6,8 milyon olduğu ülkede seçime katılım oranı yüzde 60,2 oldu.

Merkez Seçim Komisyonu, Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov'un fahri lideri olduğu GERB (arma) partisinin 1 milyon 624 bin 371 oy alarak (yüzde 39,6) birinci parti olduğunu bildirdi. Başbakan Sergey Stanişev'in genel başkanlığını yaptığı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), 728 bin 440 oyla (yüzde 17,7)ikinci parti oldu.

Ülkede 2005 yılında yapılan parlamento seçiminde gösterdiği başarıyı sürdüren ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), 610 bin 808 oyla (yüzde 14,48) üçüncü sırada yer aldı. HÖH'nin 600 bin oyu geçmesinde Türkiye'deki Bulgaristan vatandaşları büyük rol oynadı. Türkiye'de kurulan 123 sandıkta toplam toplam 83 bin 686 kişinin oy kullandığı bildirildi.

Seçimde ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi yüzde 9,37, sağcı güçlerin oluşturduğu Mavi Koalisyon yüzde 6,7, Düzen Meşruiyet ve Güvenlik (RZS) artisi yüzde 4,6 oranında oy alarak parlamentoda temsil hakkını kazandı.

İktidardaki üçlü koalisyon hükümetine BSP ve HÖH ile birlikte katılan, eski kral ve eski başbakanlardan Simeon Sakskobrgotski'nin lideri olduğu Ulusal Özgürlük ve Yükseliş Hareketi (NDSV) ise büyük seçim yenilgisi aldı. NDSV, sadece yüzde 3 oranında oy alarak, seçim barajını aşamadı ve parlamento dışında kaldı.

Ülkede enerji sektörünün en zengin temsilcilerinden biri olan iş adamı Hristo Kovaçki'nin kurduğu "Lider" adlı parti de yüksek bütçeli propaganda kampanyasına rağmen seçim barajını geçemedi.

Bu sonuçlara göre 240 sandalyeli Bulgaristan parlamentosunda GERB'in 115, BSP'nin 42, HÖH'nin 36, ATAKA'nın 21, Mavi Koalisyonun 16, RZS'nin 10 milletvekiliyle temsil edileceği tahmin ediliyor.

Parlamentodaki sandalye dağılımını kesinleştirecek resmi kesin sonuçların çarşamba günü açıklanacağı bildirildi. Siyasi gözlemciler seçim sonunda GERB'in sağ güçlerin oluşturduğu 'Mavi Koalisyon' ile koalisyon hükümeti kurabileceği görüşünde birleşiyorlar.

TÜRKİYE'DE DE OY KULLANILDI
Bulgaristan’daki seçim heyecanı Türkiye'ye de yansıdı. Türkiyede yaşayan Bulgar vatandaşı Türkler çeşitli bölgelerde kurulan sandıklarda oylarını kullandılar.

Türkiye genelinde 12 ilde kurulan toplam 123 sandıkta oy verme işlemi sabah erken saatlerde başladı. Seçmenler listedeki kayıtlara göre oy verme işlemini gerçekleştirdi, listede kayıtlı olmayanlar da Bulgaristan pasaportlarıyla oy kullanabildiler.

İstanbulda ise seçim heyecanı 36 sandıkta yaşandı. Bulgaristan vatandaşı göçmen Türklerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerde oy verme işlemi gün boyu sürdü. Çifte vatandaşlık haklarının iptalinden endişe ettiklerini ifade eden Bulgar vatandaşı Türkler, bu nedenle sandık başına girtiiklerini ifade ettiler.

YENİ HÜKÜMET KONUSUNDA KARAMSARIM"
Öte yandan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Ahmet Doğan, seçimin ardından kurulacak yeni hükümetin geleceği konusunda karamsar olduğunu söyledi.

Doğan, kesin olmayan sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı ilk açıklamada hükümet ortağı olarak 8 yıldır iktidarda olan HÖH'ün seçimde büyük bir başarı elde ettiğini bildirdi. Seçimi kazanan GERB partisinin başarısını kutlayan Doğan, "Yeni hükümet konusunda karamsarım, ama umarım becerirler" diye konuştu.
Genel seçimi resmi olmayan sonuçlara göre açık farkla önde tamamlayan GERB partisinin lideri Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov "Başbakan olmaya hazırım" dedi.

Borisov, BTV adlı özel televizyon kanalında canlı yayına katılarak seçim sonuçlarını değerlendirdi.

İktidardaki Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) seçimde inanılmaz bir yenilgiye uğradığını belirten Borisov, "Olaya bir futbol maçı gibi bakarsak BSP, GERB partisi karşısında maçı 0-8 kaybetti." diye konuştu.

Borisov, BSP lideri Başbakan Sergey Stanişev ve koalisyon ortağı Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Genel Başkanı Ahmet Doğan'ın bundan sonra hükümet çalışmalarına karışmamalarını istedi.

Kesin sonuçların açıklanarak kendisine görev verilmesinin ardından en hızlı bir şekilde hükümet kurmak için çalışacağını kaydeden Borisov, bundan sonra ülkede etnik sorunlar ile spekülasyon yapılmaması gerektiğini söyledi.

Borisov şöyle konuştu: "Muhalefettekiler etnik kozu ortaya koymaya çalışmasınlar. Bugüne dek hırsızlık yapanlar cezalarını görecek. Her iki din de 'hırsızlık yapma' diyor. Bu yüzden BSP ve HÖH kenara çekilsin ve hırsızlıkla mücadeleye engel olmaya çalışmasın."

SİMEON SAKSKOBURGOTSKİ
Seçimde büyük bir yenilgi yaşayan ve parlamento dışında kalan iktidardaki üçlü koalisyon hükümetinin ortağı Ulusal Bağımsızlık ve Yükseliş Hareketi (NDSV) lideri Simeon Sakkoburgotski ise açıklamada seçim sonucunda dramatik bir şey görmediğini belirterek "Ben de hata yapmış olabilirim. Sonuçlar normaldir" dedi.

Geri aldığı mülkü ile ilgili sorulara tepki gösteren Saksoburgotski "Normal, demokratik bir devlette özel mülk kutsaldır. Biz demokratik hukuk devletiyiz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...