Brezilyalı yetkililer, Atlantik Okyanusu'nda bulunan enkaz parçalarının kayıp Air France uçağına ait olmadığını açıkladı.

İlişkili Haberler


Brezilya Hava kuvvetleri yetkilisi Ramon Borges Cardoso, "uçağa ait hiçbir parçanın bulunmadığını" belirtti.

Denizden ahşap bir kanat çıkarıldığı, ancak Air France uçağında böyle bir ahşap parça bulunmadığı ifade edildi.

Brezilyalı yetkililer, daha önce yaptıkları açıklamalarda, bulunan enkaz parçalarının kayıp Air France uçağına ait olduğunu belirtmişti.

Uçakta bulunan yolcu ve mürettebatın yakınlarına, sağ bulunmaları umudunun bulunmadığı söylendi.

FRANSA DA BİLGİYİ DOĞRULADI
Bu arada Fransa Ulaştırma Bakanı Dominique Bussereau da, bu açıklamaları doğrulayarak, bunun "kötü bir haber olduğunu" kaydetti.

UÇAĞIN HIZ ÖLÇÜMÜNDE TUTARSIZLIK SAPTANDI
Uçak kazasıyla ilgili resmi soruşturmayla yükümlü Soruşturma ve Analiz Bürosundan (BEA) yapılan açıklamada, uçağın gönderdiği otomatik mesajlardan, uçağın hız ölçümünde tutarsızlık bulunduğunun anlaşıldığı belirtilerek, uçağın hız ölçümü için değişik hesaplayıcıları bulunduğu ve bu ölçülen hızlar arasında tutarsızlık olduğu kaydedildi.

Soruşturmanın, ayrıca uçağın Atlas Okyanusu üzerindeki rotasının yakınlarında, ekvator bölgesinin karakteristik fırtınalarının bulunduğunu teyit etme olanağı verdiği belirtildi.

Faciayla ilgili teknik soruşturmayı yapan kuruluş, henüz geçerli olmayan ve doğrulanmamış bilgiler ışığında erken yorum ve spekülasyondan kaçınmanın doğru olacağı uyarısında bulundu.

TERÖR VARSAYIMI GÖZ ARDI EDİLMİYOR
Fransa Savunma Bakanı Herve Morin ise, uçağın kayboluşunun nedenleri arasında terörist saldırı gerçekleşmiş olduğu varsayımını da göz ardı etmediklerini söyledi.

Morin, bir basın kuruluşunda yaptığı açıklamada, "Terörizmi hiç göz ardı etmedim" diyerek, şu anda bunu destekleyecek hiçbir unsur veya kanıt bulunmadığını, ancak devam eden soruşturmanın bu varsayımı hiçbir zaman göz ardı etmediğini belirtti.

Uçuş konusundaki tehditler veya olası bir üstlenmeyle ilgili bilgilendirilmediğini, ancak olayların birçoğunda, uçaklar konusunda terörist olaylar olduğunda üstlenen olmadığını söyleyen Morin, Air France uçağının enkazının aranması konusunda da yeni bilgi bulunmadığının altını çizdi.

SEFER SAYISI DEĞİŞTİ
Öte yandan Air France'ın Brezilya temsilciliğinden yapılan açıklamada, 5 gün önceki trajedinin ardından havayolu şirketinin "AF 447" sayılı Rio-Paris seferinin sayısının "AF 445" olarak değiştirildiği bildirildi.

Değişikliğin, Airbus A330 uçağının kaybolmasından bir hafta sonra, pazar günü yürürlüğe gireceği belirtildi.

MUHTEMELEN İNFİLAK ETTİ
Air France İcra Kurulu Başkanı Pierre-Henri Gourgeon ve Genel Müdürü Jean-Cyril Spinetta, Paris Charles de Gaulle Havaalanı yakınlarındaki bir otelde kalan ve haber bekleyen yolcu yakınlarına, kayıp uçağın muhtemelen ya havadayken ya da denize düştüğünde infilak ettiğini açıkladı.

AF 447 sefer sayılı Air France uçağı, Rio de Janeiro-Paris seferi sırasında kaybolmuştu. Uçak 228 yolcu ve mürettebat taşıyordu. Uçakta çoğu Brezilyalı ve Fransız olmak üzere 32 milletten yolcu bulunuyordu. Yolcular arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Fatma Ceren Necipoğlu da vardı.

ANMA TÖRENLERİ YAPILIYOR
Rio de Janeiro'da uçaktaki yolcu ve mürettebatı anmak için düzenlenen törene yüzlerce kişi katıldı. Fransa ve Brezilya dışişleri bakanları da anma töreninde hazır bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, "Kaybolanları kalplerimizde ve hatıralarımızda saklıyoruz." dedi.

Paris'te de Çarşamba günü bir anma töreni düzenlenmişti.

ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Öte yandan arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Brezilya donanmasına ait gemiler, ülkenin kuzeydoğusunda yaklaşık 1100 kilometre açıklarındaki bölgeyi tarıyor. Bölgeye üç Brezilya gemisinin ve mini denizaltılar taşıyan bir Fransız gemisinin birkaç gün içinde varması bekleniyor.

YOLCU YAKINLARINDAN TÜKÜRÜK ÖRNEĞİ
Öte yandan, uçaktaki kişilerin yakınlarından DNA testi için tükürük örnekleri toplanmaya başladı.

Brezilya polisi, öldüğü sanılan yolcuların kimliklerinin hızlı belirlenemebilmesi için yolcu yakınlarının tükürük örneği vermeyi kabul ettiklerini bildirdi.

Yolcu yakınlardan 70 kadarının Air France tarafından Rio'nun batısındaki bir otele yerleştirildikleri ve burada psikolojik destek aldıkları kaydedildi.

Aile bireylerinden, uçaktaki yolcuların kaza günü ne giydiği, saçlarının biçimi, boyları, dövme ya da piercingleri olup olmadığı gibi bilgiler alındığı da ifade edildi.