CIA'den 'çocuklarını öldürürüm' tehdidi

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın, 11 Eylül terör saldırısı sanıklarından birini sorgularken çocuklarını öldürmekle tehdit ettiği ortaya çıktı.

24.08.2009 - 23:18

CIA'in kendi raporunda, bir ajanın, sorgulama sırasında 11 eylül sanığı Halid Şeyh Muhammed'e, ABD'de yeni bir saldırı düzenlenmesi halinde çocuklarını öldüreceklerini söylediği belirtildi.

ABD'de 11 Eylül 2001'de düzenlenen terör saldırılarının ardından CIA'in zanlılara muamelesiyle ilgili olarak 2004'te yazılan, Amerikan Medeni Haklar Birliği'nin (ACLU) açtığı dava çerçevesinde açıklanan raporda, bir başka sorgu görevlisinin de başka bir terör zanlısını konuşturmak için, gözlerinin önünde annesine cinsel tacizde bulunma tehdidinde bulunduğu ifade edildi.

SORUŞTURMA BAŞLIYOR
Bu arada ABD Adalet Bakanlığı'ndan bir yetkili Bakan Eric Holder'in, CIA'in terör zanlılarına kötü muamelesiyle ilgili soruşturma başlatılması için savcı John Durham'i görevlendirdiğini bildirdi.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Durham'in halihazırda CIA sorgulama kasetlerinin imha edilmesini sorguladığını, şimdi de CIA mensup ve elemanlarının zanlılara muamelede yasaları ihlal edip etmediklerini inceleyeceğini belirtti.

Bakanlığın etik dairesi, Holder'a, CIA'in sorgulama yöntemleriyle ilgili olarak soruşturma açılması talimatını vermesini tavsiye etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...