Çin Esad'ı ateşkese ikna için devrede

Çin'in, Beşşar Esad rejimini ateşkes ihtiyacına ikna etmek için Suriye'ye elçi göndereceği bildirildi. 2 bine yakın kişinin Lübna’a kaçtığı Suriye’de Esad’a bağlı birliklerin ise operasyonları devam ediyor.

05.03.2012 - 11:04

Çin Esad'ı ateşkese ikna için devrede

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin'in eski Suriye Büyükelçisi Li Huaqing'in yarın ve Çarşamba günü Şam'ı ziyaret edeceği, Li'nin ziyaretinde, ülkesinin, Suriye'ye dışarıdan müdahaleye karşı olduğu vurgusunu yaparak, Esad rejimini ateşkes ihtiyacına ikna etmeye çalışacağı belirtildi.

Çin, dün Suriye'de şiddeti sona erdirecek bir plan önermişti. Öneride, her türden şiddetin derhal sona erdirilmesi çağrısında bulunulmuş, ancak dış güçlerin müdahalesine karşı görüş sürdürülmüştü. Öneride ayrıca ateşkes çağrısı yapılarak, BM ve Arap Birliği himayesinde müzakereler yapılması istenmişti.

2 BİN SURİYELİ LÜBNAN’A KAÇTI
Birleşmiş Milletler, 2 bine yakın Suriyeli'nin çatışmalardan kaçarak Lübnan'a sığındığını açıkladı. Suriye ordusu, operasyonlarını sürdürüyor. Görgü tanıklarına göre, askeri birlikler Lübnan sınırı yakınlarındaki Kusayir köyünü topçu ateşiyle vurdu. Panik içindeki köy halkı ise Lübnan'a kaçmaya çalışıyor. Tankların ayrıca Deir Ez Zur kenti dışında mevzilendikleri belirtiliyor.

Bu arada, Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Humus kenti yakınlarında yardım dağıtımına başladı. Kızılhaç, Suriye Kızılay’la birlikte çalışıyor. Gıda, battaniye, ilk yardım ve temizlik maddelerinden oluşan paketler daha çok Humus'un Bab El Amr semtinden kaçan Suriyelilere dağıtılıyor. Öte yandan, insan hakları örgütleri gün boyu süren çatışmalarda 8'i çocuk 53 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...